Біла Церква історія проти міфів. Уривок сьомий
Закономірно, що є китайська екзотика і в білоцерківському парку «Олександрія». Колись тут існувала китайська альтанка, але до нашого часу вона не збереглась й відома нам лише з дореволюційних зображень.
Мотиви царськосільських Китайських містків можна побачити у білоцерківській аналогічній споруді. Китайський місток в парку «Олександрія» збудований на греблі між двома ставками Середньої балки і є суто декоративною спорудою, оскільки якраз тут, над суходолом, без нього можна було обійтися1. Міст перебуває на відкритій поверхні, навпроти нього є хороший оглядовий майданчик і тому цю декоративну споруду видно здалеку. Місток має екзотичний вигляд, помітно вирізняється на тлі паркового пейзажу і є популярним об’єктом у любителів селфі.
Колись міст був більше схожим на мости із Царського Села. Як свідчать автентичні зображення, колишній місток мав більшу палітру кольорів; зверху на ньому майорів прапор, а фігури китайців у «Олександрії» ХІХ ст., на відміну від нинішніх, більше нагадували оригінали з літньої резиденції Єкатєріни ІІ.
Зрештою, китайського у Китайському містку «Олександрії» не так і багато: це подібне до пагоди перекриття із химерами-драконами по чотирьох кутах. Решта деталей не мають аналогій із Піднебесною імперією. Так, вертикальні металеві елементи містка більше нагадують Ейфелеву башту в Парижі, ніж щось китайське.
Недавно біля білоцерківського містка встановили дві бронзові скульптури китайця та китаянки, не схожі на колишні. Але, не зважаючи на це, Китайський міст є окрасою парку і цю екзотичну перлину можна сміливо зарахувати до одного із символів міста.
У петербурзькому житті засновниця «Олександрії» бачила чимало різноманітних колонад, амфітеатрів та портиків з колонами, які підкреслювали велич цих архітектурних споруд. Колони можна побачити на фронтонах царських палаців, у яких мешкала графиня О. В. Браницька у Санкт-Петербурзі та столичних передмістях. Так, камер-фур’єрські церемоніальні журнали часто згадують колонаду в Царському Селі, де білоцерківська графиня часто відпочивала та обідала з Єкатєріною ІІ.
Портики з колонами бачимо при вході до петербурзьких палаців, які належали графині О. В. Браницькій на Невському проспекті та на Мойці. Їх же спостерігаємо і при вході до Зимового палацу в Білій Церкві, спорудженого графом Ф.-К. Браницьким у 1796 р., альтанках парку «Олександрія».
Тому не дивно, що в цьому ж парку постала й відома кожному жителеві Білої Церкви колонада «Луна» (амфітеатр «Ехо»). Вона знаходиться недалеко від Китайського містка і пов’язана з ним тією обставиною, що колись ця колонада називалася Цінською, оскільки за життя засновниці парку між колонами стояли статуї представників різних (переважно східних) народів – китайців, корейців тощо. Це ми бачимо на малюнку Вільбальда Ріхтера, датованому 1828 р., але згодом ці статуї зникають.
Колись у ризалітах колонади були ще й вишукані та добре умебльовані покої, призначені для господарів парку та їх гостей.
Далі буде. Слідкуйте за публікаціями на нашому сайті.
Попередні уривки книги.