Ціни на овочі зашкалюють: експерти розповіли, чи очікувати подальшого здорожчання
Цього сезону в Україні суттєво зросли ціни на овочі борщового набору. Про це в крментарі hromadske розповів координатор проєкту EastFruit Weekly Ukraine Олександр Хорев.
За даними компанії, капуста в Україні нині коштує на 170% дорожче, ніж торік, морква – на 120%, картопля – на 80%, буряк – на 40%.
“Яблука високої якості також дорожчі на 50%, ніж минулого року, бо саме відсоток якісного яблука у садівників зменшився, знову ж таки через погодні умови влітку. … Площі під овочами були достатні, але посушлива погода з екстремальними температурами протягом усього липня 2024-го суттєво знизила врожайність усіх культур. У багатьох господарствах зібрали менше половини від запланованих обсягів”, – пояснює експерт.
З ним погоджується аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка.
“У цьому сезоні найбільшою проблемою була спека. Овочі та фрукти з відкритого ґрунту були зіпсовані під впливом посухи, бо ж далеко не всі агрокомпанії мають можливість використовувати меліоративні системи, їх недостатньо сьогодні”, – розповів аналітик.
Водночас, за словами Хорева, в останні осінні, зимові та перші весняні місяці Україна імпортує понад 90% від потреби тепличних огірків та помідорів. При цьому за умов високих цін на енергоносії, девальвацію гривні та війну вирощувати тепличні овочі у прохолодний сезон нереально:
“На сьогодні огірки та томати дорожчі на 40%, ніж торік, але від місцевого виробництва ці цінники не залежать”.
Експерт попереджає, що українцям варто готуватися, що ціни на основні овочі й фрукти зростатимуть у найближчі місяці, тому, якщо є можливість їх зберігати, їх варто придбати завчасно. Адже зазвичай більшість позицій борщового набору дорожчають навесні, бо у сховищах закінчуються обсяги якісної продукції.
“Тоді ми імпортуємо необхідні обсяги, а імпорт, як правило, дорожчий, платити за нього треба у валюті, до того ж гривня продовжує втрачати свої позиції. Ми не виключаємо, що у другій половині поточного сезону стане дорожчою і цибуля, бо якісна просто закінчиться у місцевих виробників до березня-квітня. А першу цибулю нового врожаю ми можемо отримати традиційно на початку червня”, – резюмував аналітик.
Інформує expert.in.ua