Заява Президентки фон дер Ляєн на спільній пресконференції з Президентом України Зеленським
Дуже дякую Вам, Президенте Зеленський, шановний Володимире, за те, що знову мене прийняли! Так добре вернутися до Києва! Ми провели дуже хороші зустрічі. Ми обговорили, справді, багато важливих тем. Я хочу оглянути три питання, які варто тут підкреслити.
По-перше, і найголовніше, звичайно — це шлях вступу України до Європейського Союзу. Треба сказати, що ви досягли блискучого прогресу — він вражає.
Ми засвідчимо це наступного тижня, коли Комісія представить свій звіт про розширення. Я хочу сказати Вам, наскільки ми вражені реформами, які ви здійснили під час війни. Ми ніколи не повинні забувати, що ви ведете війну за існування. І водночас здійснюєте у своїй країні глибокі реформи. Ви перейшли багато етапів: реформували систему правосуддя, обмежили тиск олігархів, зайнялися проблемою відмивання грошей — і набагато більше. Це результат важкої роботи.
Я знаю, що ви перебуваєте в процесі завершення надзвичайних реформ. Якщо це станеться, а я в цьому впевнена, то Україна зможе досягти своєї далекосяжної мети — перейти до наступного етапу процесу вступу. Це також буде в моєму зверненні до Ради сьогодні ввечері.
Другий пункт — ви зробили дуже важливі кроки на шляху модернізації своєї економіки. Відбудовуючи свою країну, ви модернізуєте її. Ми підтримуємо вас, надавши майже 83 мільярди євро. Планується, що Україна цього року отримати ще 3 мільярди євро. Але, звичайно, для задоволення поточних потреб необхідне численніше й передбачуване фінансування. Отже Комісія запропонувала державам-членам виділити до 2027 року на додаткову підтримку 50 мільярдів євро. Щоб це було можливо, ми разом розробляємо План відновлення України. Він буде спрямований на модернізацію вашої країни шляхом реформ та інвестицій. План відновлення України — ключовий для доступу до цих 50 мільярдів євро. У цьому питанні був дуже хороший поступ. Тепер ми повинні наполегливо працювати, щоб у найближчі кілька тижнів досягти з ним фінішної лінії.
Одним із прикладів нашої роботи по збереженню функціонування економіки є шляхи солідарності. Вони дозволили Україні експортувати понад 100 мільйонів тонн товарів. Більше половини із цих 100 мільйонів тонн — це агропродовольчі товари. Отже Україна в ці часи дефіциту годує світ. А, крім того, звичайно ж, шляхи солідарності несуть Україні дуже необхідні доходи. За останні 16 місяців — це час протягом якого функціонують шляхи солідарності — вони вже принесли Україні доходи на суму 42 мільярдів євро. У зв'язку із цим я хотіла б подякувати Україні за зусилля з відновлення судноплавства на Чорному морі. Цими двома маршрутами з України можна відправити більше зерна. Але все ж потрібні й шляхи солідарності. Шляхами солідарності з країни відправляється близько 65 % українських агропродовольчих продуктів. Саме тому ми активно інвестуємо в зміцнення цих шляхів — тобто в залізничні, автомобільні та прикордонні переходи. Минулого року ми пообіцяли 1 мільярд євро інвестицій. Ця сума вже перевищена, і це добре. Кожне зусилля й кожен євро інвестуються належно, бо вони закріпляють українську економіку в нашому Єдиному ринку.
Третій і останній пункт: ми й далі примушуватимемо Росію заплатити за агресивну війну. Наявні санкції вже значно нашкодили російській економіці.
Незабаром ми запропонуємо державам-членам 12-й пакет санкцій. Будуть нові переліки, щоб притягнути до відповідальності тих, хто причетний до військового вторгнення й окупації країни, а також тих, хто причетний до варварського викрадення дітей, і тих, хто причетний до розповсюдження фейкових новин і пропаганди.
Крім того, пакет санкцій включатиме нові заборони на імпорт та експорт, а також заходи щодо зміцнення ліміту цін на нафту. І, зрештою, ми ще завзятіше боротимемось з обходом санкцій. У всіх цих питаннях ми дуже тісно координуємо свої дії з партнерами у «Великій сімці». Загалом, Росія мусить заплатити ціну за спустошення і руйнування, які вона спричинила.
У зв'язку із цим є ще один приклад. Це питання доходів від 200 мільярдів євро знерухомлених суверенних російських активів у Європі. Ці доходи накопичуються щодня. Ми вважаємо, що ці прибутки повинні йти на відновлення України. Саме тому Комісія незабаром запропонує закононопроєкт, який це дозволить.
Зрештою, шановний Президенте, шановний Володимире: зустріч з питань Формули миру на Мальті послала важливий сигнал про залучення. Ми продовжимо підтримку й сприяння справедливому й міцному миру для України. Це наша спільна мета й будьте певні, що наша підтримка непохитна.
Дякую!