На Білоцерківщині зникнуть інтернати
До 2026 року в Україні хочуть відмовитися від інтернатів
Через 9 років в Україні не залишиться жодного інтернату. Це стане наслідком реформи, метою якої є запобагання потрапляння дітей в інтернати. Таким чином, держава намагається відмовитись від функції виховання дітей, натомість допомагаючи сім’ям. Сьогодні в інтернатах лише 8% сиріт, інші діти мають батьків. Часто дитину віддають в інтернат через бідність у родині, якщо у дитини інвалідність. Що ж буде з цими дітьми після реформи?
Діти потрапляють в інтернати через бідність
За інфомарцією сайту Сегодня.ua основною причиною через що діти попадають в інтернати є бідність сімей і складні життєві обставини. З 2000 року кількість дітей у інтернатах зросла з 99 тис. до 106 тисяч.
Психологи наголошують, що перебування дитини в інтернаті має негативні наслідки, як для нього самого, так і для суспільства. Половина дітей з інтернатів мають затримку в розвитку. За інформацією Міжнародних досліджень, перебування дитини в інтернаті кожні три місяці призводять до затримки фізичного розвитку на місяць.
Наслідки інтернатної системи:
- 20% випускників інтернатів мають судимість;
- 14% займаються проституцією;
- 10% протягом двох років після випуску закінчують життя самогубством;
- Тільки 10% нормально уживаються в суспільстві.
Діти в інтернатах отримують одяг та їжу від держави, однак часто перебуваючи в таких закладах діти навіть не вміють готувати їжу, у них просто немає необхідності допомагати в побуті, як це в сім'ях. Все це формує споживацьке ставлення, і на виході з інтернату вони не готові до самостійного життя.
Кожного року держава витрачає з бюджету понад 7 млрд гривень на інтернати. Лише 15% від цієї суми йде на харчування дітей, іжу та ліки. Решта – це комунальні послуги та зарплати персоналу.
Сім'ї замість інтернатів
Замість інтернатів в Україні планують побудувати нову систему, головною в якій буде сім’я. Так, за Національною стратегією реформування інтернатних закладів до 2026 в Україні не залишиться жодного інтернату. В них просто не буде потреби.
Замість них з’являться Центри соціальної допомоги сім'ям та дітям. Тут будуть надавати послуги з соціально-психологічної реабілітації, проводитимуть роботи з батьками дітей для повернення дитини в сім'ю, соціальну адаптацію дітей в суспільстві та інші.
На базі цього Центру створять відділення термінового влаштування дітей, відділення для батьків з дітьми, малий груповий будиночок, соціальну квартиру, відділення невідкладної допомоги сім'ї та відділення денного перебування сімей з дітьми з обмеженою життєдіяльністю.
Так, наприклад, у відділенні термінового влаштування дітей тимчасово (не більше 9 місяців) зможуть проживати діти з неблагополучних сімей: якщо дитина в сім'ї терпить насильство, а також знайдені або підкинуті діти. За час перебування у Центрі соціальні працівники повинні будуть вирішити проблему в сім'ї або знайти йому нову.
У відділенні для батьків з дітьми будуть знаходитися батьки, у яких є ризик відмови від дитини. Мати або батько з дитиною може знаходиться у відділенні рік. За цей час соціальні працівники будуть працювати над тим, щоб дитина залишилася в сім'ї.
Діти, яких не вдасться залишити в родині, будуть жити в малих групових будиночках. Вони будуть розраховані не більше, ніж на 15 дітей. Життя в такому будиночку буде наближене до сімейних умов. Діти будуть жити в кімнатах по двоє-троє. При цьому діти будуть ходити в загальноосвітню школу.
Діти-сироти та діти без батьківського піклування у віці від 18 до 23 років будуть проживати у соціальних квартирах. Їм будуть допомагати стати частиною суспільства, реабілітуватися, знайти роботу, відновити відносини з родичами.
Планується, що реформа буде проходити в 2 етапи. Спочатку у кожній області розроблять план перепрофілювання інтернатів - це займе весь 2018 рік. А з 2019-го почнеться виведення дітей з інтернатів - повернення в сім'ї або пошук нових батьків. На реалізацію реформу піде 9 років. Стартує реформа у Житомирській області.
Читайте також: для дітей з особливими потребами організували яскраве свято.