Лікарні по-новому: два прайси на медпослуги. Частина послуг залишиться безкоштовною
Поліклінікам дозволили стати підприємствами і створити свій прейскурант платних медпослуг.
Українці тепер будуть лікуватися по-новому. Існуючі державні поліклініки та лікарні стануть комунальними або казенними (так називають державні) некомерційними підприємствами. Такий закон ухвалила Верховна Рада, при цьому наголошено, що приватизація цих підприємств заборонена. Це означає, що поліклініки та лікарні отримають більше самостійності в поводженні з грошима. Пацієнти ж, у свою чергу, отримають чіткий прайс-лист лікування та медичних послуг.
То як же зміниться “лікарняне” життя українців?
ПРИЙНЯТІ ПРОПОЗИЦІЇ. Глава профільного комітету ВР Ольга Богомолець прокоментувала це так, що всі держмедустанови отримали право змінити свій статус, але не зобов'язані цього робити. Вони перетворяться з державної установи в казенну (теж державну, але там не так жорстко регламентується порядок витрат державних коштів) або муніципальну. На думку законодавців, це дасть змогу підвищити якість медичних послуг населення. В обох статусах за медичними закладами зберігається фінансування з місцевих бюджетів та держбюджету, але постатейне витрачання держкоштів скасовується. Наприклад, держлікарні зараз дозволено витратити з виділених з бюджету грошей: 40 тис. - на зарплату ( ні копійкою більше!), 15 тис. - на ліки, 10 тис. - на меблі і т. д. За новим законом, постатейність витрат для казенних та муніципальних клінік і лікарень скасовується. Головний лікар буде розпоряджатися всіма виділеними коштами. З ним укладається контракт на термін не більше 5 років, який, при потребі, можна буде достроково розірвати або ж продовжити. Робота головного лікаря буде контролюватися наглядовою радою, що формується власником лікарні або поліклініки (наприклад, Київрадою). Медустанова залишатиметься неприбутковою, що означатиме, що всі зароблені та бюджетні гроші витрачатимуться на зарплати персоналу, оновлення обладнання та лікування пацієнтів.
Іншим нововведенням є заробляння коштів на медичних послугах. Пацієнт, офіційно сплативши в касу гроші за прейскураном, отримує медичну допомогу. Зараз це називається "благодійним внеском", але має неофіційний статус. Ціни на послуги будуть нижчими, ніж у приватних клініках, оскільки враховуватиметься лише собівартість лікування.
НЮАНСИ. Олександр Ябчанка, експерт реанімаційного пакету реформ, зауважив, що частина медпослуг залишиться безкоштовною (гарантований держпакет послуг). На інші введуть два прайси. Лікування за держрахунок буде коштувати скрізь однаково, а за рахунок клініки - по-різному у різних медустановах.
«Поки що Кабмін готує перелік медпослуг, який мають затвердити до кінця травня. Але точно відомо, що безкоштовними залишаться відвідування терапевта і педіатра, спостереження за вагітними, флюорографія, кардіограма, ряд типових аналізів – кров, сеча і ще більше десяти позицій, невідкладна допомога (тобто за виклик швидкої платити не треба).Також безкоштовною залишиться паліативна медицина, тобто лікування безнадійних і психічно хворих», – сказав пан Ябчанка. Остаточно затвердити держпакет медпослуг обіцяють в МОЗ до вересня.
Головна проблема – багатьом головним лікарям доведеться перелаштовуватися на нові реформи, тепер вони будуть не роздавати бюджетні гроші, а розпоряджатися ними, виступати як організатори витрат. «Це буде складно, і не факт, що багато хто відразу впорається,– продовжив пан Ябчанка.– Тому, МОЗ буде організовувати спеціальні тренінги».