Дрони відіграють ключову роль у сучасній війні. Вони активно застосовуються нашими військовими для аеророзвідки, коригування артилерійського вогню та точкових ударів по противнику. Мінлива ситуація на полі бою вимагає постійної модернізації таких апаратів. Тому сучасні виробники постійно пропонують нові технологічні рішення для підвищення їхньої ефективності. Зокрема компанія USMT розробила власний протокол зв'язку, який робить безпілотники для ЗСУ стійкими до впливу РЕБ. Скільки коштують такі дрони, а також які ще технології впроваджуються при виготовленні БПЛА читайте далі.
Польоти під РЕБ - як це працює
Засоби радіоелектронної боротьби застосовуються противником по всій лінії фронту. РЕБи блокують управління дронами, в результаті чого зв'язок між пультом та оператором переривається, і безпілотник падає на землю.
Для запобігання таких ситуацій використовуються різні технології. Однією з найдієвіших є розробка української компанії USMT — захищений протокол управління USMTR. Він надає можливість змінювати робочі частоти під час польоту без потреби в перепрошивці. Під час кожного підключення приймач генерує певну послідовність перемикання каналів. Таким чином можна працювати одночасно з 15 приймачами, які мають унікальні бінд-фази.
Безпілотні літальні апарати дозволяють регулювати частоти передачі керуючих сигналів у діапазоні 8-100 Гц. При цьому всі дані знаходяться під надійним захистом, а зв'язок залишається стабільним навіть якщо 98% пакетів управління були втрачені. Протокол управління можна встановити практично на будь-який дрон із асортименту виробника. З характеристиками моделей та особливостями USMTR можна ознайомитися детальніше на USMT.
Система розпізнавання цілей на базі ШІ
Сучасні дрони для ЗСУ можуть бути оснащені системою розпізнавання цілей на базі ШІ. Дана розробка робить безпілотники менш залежними від оператора та мінімізує час на прийняття рішень.
Крім цього, вона має наступні переваги:
-
аналізує навколишнє середовище, розпізнає об’єкти та ідентифікує цілі;
-
дозволяє дрону самостійно слідкувати за визначеною мішенню та коригувати свою траєкторію;
-
розраховує найбільш вразливу точку для нанесення ефективного удару;
-
приймає рішення в реальному часі з урахуванням ситуації на полі бою.
Для досягнення такого результату ШІ пройшов навчання на спеціальній базі даних. Завдяки цьому він з легкістю розпізнає такі цілі, як броньована техніка, піхота, артилерія, танки, вантажівки, піхота тощо. Система дозволяє виявляти навіть замасковані ворожі об'єкти. Інженери компанії USMT активно працюють над оснащенням дронів Hunter машинним зором. Крім цього, виробник використовує якісні комплектуючі для збірки своїх апаратів.
Якщо раніше наші військові спочатку застосовували розвідувальні БПЛА для виявлення ворожих цілей, а потім наносили удари FPV-дронами, то з появою ШІ тактика змінилася. Застосування системи розпізнавання цілей дозволяє швидше реагувати на потенційну загрозу та миттєво її знищувати.
Оптоволоконні FPV
Звичайний FPV-дрон для ЗСУ використовує радіозв’язок для передачі відео та керуючих команд. Через це такі безпілотники є вразливими до засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). Для усунення цього недоліку українські інженери створили технологію керування дронами через оптоволоконний кабель.
Основні складові таких БПЛА:
-
дрон з камерою, двигунами, аккумулятором та котушкою з оптоволокном;
-
тонкий оптичний кабель для забезпечення стабільного зв'язку між коптером та станцією управління;
-
станція управління з відеопередавачем, контролером та екраном для пілота.
Передача сигналів через оптичний кабель виключає використання радіохвиль. Завдяки цьому військові дрони стають невразливими до засобів РЕБ. Їх абсолютно неможливо заглушити або перехопити електронними методами.
Звичайні FPV-дрони стикаються з проблемами передавання сигналу в тунелях, будівлях та інших закритих просторах. Оптоволоконний дрон позбавлений цих обмежень. Він отримує сигнал безпосередньо через кабель, який забезпечує безперебійну роботу навіть в складних умовах.
Це далеко не всі технологічні новинки, які використовуються для підвищення ефективності безпілотників. Виробники по всій Україні активно працюють над покращенням їхніх характеристик для допомоги бійцям Сил оборони.