Фінансова грамотність — навичка, яка дає змогу ефективно керувати та накопичувати кошти, примножувати заощадження. Більшість знає, що фінансова грамотність полягає в економії, плановості, веденні бюджету та стабільному накопиченні 10-20% від доходу. Здавалось би, що ще потрібно знати? Сьогодні ділимось маловідомими правилами, які допоможуть ефективніше управляти власним капіталом.
Кредити бувають вигідними
Попри розповсюджену думку, що кредити — це боргова яма, позики дійсно бувають вигідними. Наведемо кілька прикладів таких ситуацій:
- отримання позики для покупки нерухомості тут і зараз за вигідною ціною (а не пізніше та дорожче);
- використання кредиту для фінансування витрат (щоб не виводити власні гроші з обігу та не сплачувати з них податки);
- використання кредитного ліміту, не закриваючи при цьому депозит і не втрачаючи накопичені відсотки;
- використання кредитного ліміту до закінчення дії пільгового періоду, поки власні кошти «працюють» та використовуються для інвестицій.
Це лише кілька можливих випадків, коли кредити дійсно можуть бути вигідними, а насправді ж таких ситуацій куди більше. Кредит онлайн на картку доступний в Ідея Банк: установа пропонує до 500 тисяч гривень на будь-які потреби під 33,33%+ річних, терміном до 60 місяців.
Інвестиції — не завжди найкраще рішення
Пам’ятаєте кризу 2008-го? А 2022-й, коли почалася повномасштабна війна? Так, життя повне несподіванок, а тому інвестиції — не краще рішення, якщо глобальна економіка та економіка України переживають спад. У такі періоди краще вкладати кошти в щось менш прибуткове, але стабільніше, наприклад, в долари, золото, нерухомість чи цінні папери світових компаній-гігантів. Якщо ж ситуація більш-менш покращилась, радимо все одно бути обережними та уникати високоризикових інвестицій, як в криптовалюту, новий бізнес і стартапи, або інвестувати в такі ніші ту частину заощаджень, яку готові втратити.
Краще одне дорожче, ніж багато дешевого
Більшість думає, що економія — це про заощадження коштів шляхом покупки чогось дешевшого: наприклад, спреду замість масла, взуття китайського виробника замість брендового тощо. У реальності ж дешевші товари не завжди ведуть до економії, оскільки заощадливість на продуктах, наприклад, може стати результатом майбутніх витрат на лікування. На чому ж тоді краще не економити?
- їжа. Вивчайте склад, обирайте органіку та харчуйтесь правильно;
- гаджети. Якщо з їх допомогою ви працюєте, потужніший гаджет — швидша робота;
- взуття. Ортопедичне та анатомічне взуття — запорука комфорту та здоров'я;
- відпочинок. Беріть відпустку одразу на 7-14 днів, забувайте про роботу та відпочивайте так, щоб повернутись з новими силами.
Витрачайте раціонально, економне з розумом і живіть на повну!