При проведенні різних стоматологічних маніпуляцій може бути потрібний доступ до пришийкової області. У таких випадках від стоматолога потрібне проведення якісної ясенної ретракції. Ретракція ясен - маніпуляції лікувального характеру, що проводяться фахівцем, що забезпечують збільшення зубоясенної борозни. Ця процедура часто проводиться у терапевтичній, ортопедичній та хірургічній стоматології.

Методи ретракції ясен у клінічних умовах

На сьогоднішній день існує кілька способів проведення ретракційних маніпуляцій:

  1. Механічний. Найпопулярніший метод. Береться спеціальна нитка для ретракції та за допомогою пакера закладається за ясна, після чого ущільнюється у бік зубної шийки. М'які тканини фіксуються у піднесеному положенні та дозволяють провести фахівець необхідні маніпуляції. Цей спосіб дозволяє утримувати ясна в потрібному положенні тривалий час та проводити тривалі лікувальні процедури. Використовуються нитки з бавовняного паперу чи льону. Процедура болісна, проводиться під місцевим наркозом.
  2. Хімічний. Тут використовуються спеціальні гелі та пасти, якими обробляється край ясен. В результаті маніпуляцій відзначається короткочасне (не більше 5-7 хв) скорочення м'яких тканин. Даний метод хороший при проведенні швидких процедур: протруювання твердих тканин, отримання зліпка і т. д. Для більш тривалих маніпуляцій цей спосіб не підходить.
  3. Лазерний. Проводиться за наявності у пацієнта ясенної гіперплазії або у випадках малої ефективності попередньо описаних методів. Лазерна ретракція проводиться з використанням спеціального обладнання. Виробляється розтин ділянки ясен (вертикального/горизонтального), після чого препаровані тканини відкриваються і вивільняється потрібна ділянка пришийкової області/шийки зуба.
  4. Хірургічний. Даний спосіб схожий за своїми діями з лазерним, проте розтин ясенних тканин здійснюється спеціальним хірургічним інструментом, а не лазером. Це найбезпечніший спосіб ретракції. Спосіб досить безпечний, але у деяких схильних пацієнтів можливий ризик прояву алергічних реакцій на компоненти препаратів, що використовуються.
    Комбінований (хіміко-механічний). Цей спосіб поєднує в собі механічний та хімічний. Спеціальні ретракційні нитки просочуються хімічними розчинами, які забезпечують швидке скорочення ясен у потрібній області. Як просочення використовуються:
    - сірчанокисле залізо;
    - хлористий цинк;
    - епінефрін HCI;
    - дубильна кислота;
    - сульфат алюмінію;
    - хлористий алюміній і т.д.

Показання та протипоказання

Показаннями для проведення даної процедури є:

  • лікування карієсу в пришийковій ділянці;
  • під час проведення процедур відбілювання зубів;
  • усунення клиноподібного дефекту, розміщеного під ясною/впритул до ясна;
  • при необхідності швидко зупинити ясенну кровотечу;
  • при проведенні підготовки до протезування (зняття зліпків, обточування під коронку);
  • встановлення вінірів.

У наступних клінічних випадках проведення ретракції протипоказано:

  • при прийомі пацієнтом препаратів антикоагулянтів;
  • при підвищеній/зниженій згортання крові;
  • якщо у пацієнта порушується ритм серця, протипоказані хімічні/комбіновані способи ретракції;
  • інфекційні процеси в галузі проведення ретракції, спочатку усувається запалення та його причини.

Розміри та структура ретракційних ниток можуть бути різними, у стоматології використовуються нитки, марковані так: 9, 8, 7, 2, 1, 0, 00. Структура може бути плетеною, скрученою або в'язаною. Нитки випускаються у спеціальних котушках, в кришечки яких вбудований ніж для швидкої обрізки потрібної довжини нитки. При проведенні ретракції механічним та комбінованим способом застосовується спеціальний інструмент – пакер для ретракційної нитки.

Відновлення після процедури

Час витрачений відновлення тканин після ретракції кожному за пацієнта різне. У відновлювальний період необхідно дотримуватися рекомендацій фахівця, які дозволять уникнути різноманітних ускладнень:

  1. Контролює проведення гігієни ротової порожнини. У випадках лазерного/хірургічного методу ретракції замість застосування зубної щітки рекомендовані полоскальні процедури спеціальними антисептичними/розживлювальними розчинами. При використанні інших способів ретракції необхідно під час чищення використовувати зубну щітку з м'яким ворсом.
  2. Звернути увагу на харчування пацієнта, виключити гострі, гарячі та тверді продукти харчування.

Повторне відвідування фахівця дозволить виявити можливі ускладнення, що починаються, або ж підтвердити повне відновлення тканин.