Соціальні мережі - популярний спосіб відпочинку серед українців. Дехто просто читає стрічку повідомлень чи вступає в обговорення, інші - створюють власний контент.
Соцмережі здаються легким для сприйняття відпочинком. Проте, вони здатні створювати серйозне навантаження на психіку людини. Психологи рекомендують обмежувати перебування у соцмережах для блага самої людини. Краще зіграти у щось на nap-ua.org чи вирушити на прогулянку у якості відпочинку.
Як соцмережі перевантажують нашу психіку
У світі існує кілька великих соцмереж. Основні з них - це Facebook, Instagram, Twitter (X), TikTok. Вони досить сильно відрізняються за форматом, тому здатні по-різному впливати на людину.
Сучасні месенджери також можна віднести до соцмереж. Якщо ви не тільки переписуєтеся з друзями в Telegram та Viber, але і читаєте канали, спілкуєтеся в тематичних чатах - можете вважати, що це ваш формат соцмереж.
Існує кілька причин, через які соціальні медіа створюють негативний вплив на психіку людини:
- Завищені стандарти та успішний успіх. Навіть якщо ви читаєте у соцмережах лише знайомих - це може бути дуже токсичним заняттям. У соцмережах люди схильні демонструвати лише найкращі сторони свого життя. Переглядаючи чужі досягнення - дуже легко прийти до думки, що у власному житті все погано. Адже в інших є відпочинок за кордоном, завжди чисті та усміхнені діти і розкішні автомобілі. Насправді ви навіть не знаєте, чи все з цього правда. Та скільки годин і істерик коштувала та фотографія з “прекрасними дітьми”.
- Перевантаження інформацією. На перший погляд здається, що соцмережі дуже легкі для сприйняття - фото, відео, короткі тексти. Проблема в тому, що інформації в них дуже багато. Не має значення, наскільки простий пост, якщо ви читаєте кілька десятків таких постів на день. Це значне навантаження для мозку.
- Звичка до кліпового мислення. Є у простоті соцмереж й інша проблема. Короткі пости та зображення привчають людину до “кліпового мислення”. Кілька секунд - і ви вже готові перемикнутися на нову тему. Коли мозок звикає до подібного - йому стає складно працювати над довгими задачами, що потребують зосередження.
- Скандали та потік негативних новин. Соцмережі - постійне джерело скандалів. Кожен день в них виясняють, хто ж сьогодні не правий. Також, багато блогерів та новинних каналів люблять роздувати істерію серед читачів негативними новинами. Адже це надійний спосіб привертати до себе увагу. Читаєте пост про те, що на Новий рік точно-точно буде обстріл у 500 ракет? Відпишіться!
Проблеми з соцмережами не означають, що варто відмовитися від них взагалі. Досить обмежити денний ліміт на соцмережі. На сьогодні є кілька мобільних застосунків для цього - як для Android, так і для iPhone. Вони просто блокують сайти соцмереж, якщо ви провели на них весь відведений на день час.
Обмеження на соцмережі поліпшує якість роботи
Німецькі вчені з Рурського університету провели дослідження щодо впливу соцмереж на людей. Були взяті дві контрольні групи учасників - близько 80 осіб у кожній. У першій групі люди проводили в соцмережах стільки часу, скільки їм забажалося. Учасники другої групи обмежили час у соцмережах до 30 хвилин на добу.
Учасники експеримент заповнили спеціальні анкети перед початком досліджень та через тиждень. Результати показали, що люди, які зменшили час у соцмережах - демонстрували менший рівень стресу. Їх працездатність поліпшилася, так само як і настрій.