Дезінфекція - це невіддільна складова медичної практики, яка забезпечує безпеку пацієнтів та персоналу. Ефективні методи обробки поверхонь та інструментів мінімізують ризики поширення інфекцій у медичних закладах. Але для відмінного результату необхідно використовувати якісні дезінфектанти. Розглянемо найсучасніші та найефективніші засоби для обробки трохи більш детально.
Еволюція засобів для дезінфекції
За останні десятиліття відбувся значний розвиток у галузі засобів дезінфекції. Сучасні дезінфектанти відрізняються:
- широким спектром дії — нові склади ефективніше знищують різні патогенні мікроорганізми, зокрема особливо небезпечні бактерії та стійкі штами (збудників внутрішньолікарняних інфекцій);
- безпекою - розробники формул засобів для дезінфекції намагаються зробити свою продукцію максимально безпечною для людей, тому обробка багатьма з них може проводитись навіть у присутності людини;
- комбінованим складом - багато дезінфекційних компонентів можуть посилювати дію один одного або впливати на різні види патогенів;
- концентрованою формою випуску - такі засоби більш зручні у застосуванні, різний рівень розведення дозволяє отримати розчин різного рівня ефективності для різних життєвих ситуацій.
Дедалі більшою популярністю користуються дезінфектанти на основі четвертинних амонієвих сполук. Вони здатні руйнувати клітинні мембрани мікроорганізмів, вступаючи у взаємодію з білками та ліпідами, і цим виводити їх ладу. Однак такі дезінфектанти не можуть впоратися з деякими надстійкими патогенами (бактеріальними спорами, норовірусами, мікроорганізмами із захисною оболонкою, наприклад, вірусом гепатиту С). І щоб посилити їхню дію виробники додають до них інші дезінфектанти, наприклад, перекис водню або хлор.
Які засоби для дезінфекції обрати?
Для дезінфекції у медицині необхідно використовувати різні типи засобів. Їх потрібно підбирати з урахуванням особливостей обробки, що проводиться:
- Для обробки поверхонь (підлоги, стін, меблів) варто використовувати засоби, які не тільки ефективно знищують патогени, але і є безпечними для пацієнта, персоналу та самих поверхонь, наприклад, Вірапав.
- Для дезінфекції інструментарію необхідно використовувати засоби з максимально широким спектром дії. Відмінним варіантом будуть розчини, які мають також здатність до хімічної стерилізації, наприклад, Вернедор або Екомент Форте.
- Для шкіри рук та екстреної дезінфекції краще застосовувати дезінфектанти на спиртовій основі. Вони легко розпорошуються та проникають у важкодоступні місця, а також швидко випаровуються. Відмінним вибором для медпрацівників можуть стати засоби Нор Ультра чи Манорм Екстра.
- Для прибирання в санвузлах, санації одноразових медичних виробів та перев'язувального матеріалу зручно використовувати засоби на основі активного хлору, наприклад, Санідез та Саніліт. Вони діють швидко та ефективно, водночас є простими у застосуванні.
Також вибираючи дезінфектанти для медичних поверхонь, необхідно обов'язково звертати увагу на рекомендації виробника щодо правильного застосування засобів та потрібного часу їх дії для досягнення максимальної ефективності дезінфекції.
Джерело: https://mdmgroup.com.ua/blog/suchasni-dezinfekcijni-zasoby-v-medycyni