Кожен власник бізнесу на певному етапі його розвитку починає замислюватись над делегуванням певних задач, і закрити це питання допомагає найм працівників. Більшість звикла офіційно працевлаштовувати персонал, однак наразі доступно й інше рішення, а саме: оформлення співробітника як ФОПа. Що ж обрати — офіційне працевлаштування чи відкриття ФОП?
Разом із проєктом «Школа бізнесу Нова пошта» підготували матеріал, де порівняли обидва варіанти. Щоб дізнатись більше про те, як відбувається реєстрація ФОП, скористайтесь посиланням — https://online.novaposhta.education/blog/yak-zareestruvati-fop-pokrokova-instrukciya.
ФОП та офіційне працевлаштування: порівняння
Процес оформлення
Реєстрація ФОП онлайн займає всього кілька хвилин: достатньо заповнити дані на сайті Дія та надіслати запит. Для цього знадобиться створення кваліфікованого цифрового підпису: виконується це офлайн, займає до години часу, однак для отримання послуги потрібно буде зробити попередній запис.
Офіційне оформлення працівника — також досить швидкий процес, який полягає в оформленні всього трьох документів: трудового договору, наказу про прийняття на роботу, а також повідомлення Державної податкової служби. Практика свідчить, що таке оформлення з подачею всіх даних займає в середньому 2 – 3 дні.
Висновок: майже однакові за швидкістю процеси.
Податки
ФОП, щоб працювати з іншими ФОПами або юридичними особами, має перебувати або на 2/3 групі єдиного податку, або на загальній системі оподаткування. На спрощеній системі податки становитимуть:
- 2 група — 1474 грн ЄСВ та 1340 грн ЄП;
- 3 група — 1474 грн ЄСВ та 5% від доходу.
Податки зі сторони роботодавця — за його умовами оподаткування (наприклад, ФОП на 3-ій групі сплачує 1474 грн ЄСВ та 5% від доходу). Врахуйте, що ЄСВ ФОП сплачує завжди, незалежно від того, має він прибуток чи ні.
Офіційне працевлаштування — це 19,5% податку із зарплатні працівника та ще 22% ЄСВ, які сплачує роботодавець. Це на 14,5% і на 22% більше, ніж за умовами ФОП.
Висновок: податки на ФОП нижчі.
Обов'язки
При оформленні працівника як ФОПа роботодавець зобов'язується вчасно розрахуватися з підрядником та вчасно надавати йому послуги (якщо необхідно). Всі інші задачі лягають на плечі робітника.
При офіційному оформленні роботодавець повинен надати працівнику відпустку та лікарняні, дотримуватись трудових норм та забезпечити встановлені законом умови роботи. Власник компанії несе відповідальність за безпеку, життя та здоров'я працівника під час його роботи.
Висновок: для роботодавця краще ФОП, а для працівника — офіційне працевлаштування.
Звітність
ФОП здає звітність та сплачує податки самостійно, а тому це доведеться або засвоїти, або делегувати бухгалтеру, який понесе за собою додаткові витрати.
При офіційному працевлаштуванні всіма питаннями та звітами займається роботодавець.
Висновок: для роботодавця краще ФОП, а для працівника — офіційне працевлаштування.
Отже, можна підсумувати, що для роботодавця вигіднішою буде співпраця з ФОП, ніж оформлення працівників, однак робітники втрачають певні привілеї при реєстрації ФОП, а тому нерідко відмовляються від такої пропозиції.