Кашель — неминучий супутник респіраторно-вірусних захворювань, сезон яких починається з настанням холодів. Якщо температура, як симптом ГРЗ, проходить протягом кілька днів за допомогою жарознижувальних та противірусних препаратів, кашель може довго доставляти дискомфорт, затримуючись на кілька тижнів. Щоб полегшити та усунути його, рекомендують прийом препаратів-муколітиків, до яких відносяться Лазолван і Амброксол, представлені у формі таблеток та сиропу. Попри те, що засоби відрізняються ціною, їх ефективність визначає одна активна речовина — амброксол гідрохлорид. Причому Амброксол в українських аптеках представлений як іноземними, так і вітчизняними виробниками, тому залишається доступним лікарським засобом.
Що визначає ефективність препаратів
Обидва засоби — селективні стимулятори вироблення сурфактанту, здатні розріджувати мокротиння та полегшувати його виведення. Сурфактант — ліпідна поверхнева плівка, яка покриває дихальні шляхи, і продукується в альвеолах. Його дія спрямована на:
- видалення з бронхів сторонніх частинок, у тому числі вірусів та бактерій;
- підтримання стабільності периферичних відділів дихальних шляхів.
При потраплянні в трахею і бронхи шкідливих речовин, забруднювачів, частинок пилу, їх видалення з дихальних шляхів здійснюється за допомогою слизу. Він виробляється секреторними клітинами слизової оболонки респіраторного тракту. Своєю чергою периферичні відділи дихальних шляхів (бронхи) очищуються лише за допомогою сурфактанту. Сурфактант, вироблення якого збільшується завдяки прийому амброксолу гідрохлориду, підтримує функціональність дрібних дихальних шляхів. Це допомагає попередити бронхообструкцію, яка розвивається при бронхіальній астмі та обструктивному бронхіті. Лазолван та Амброксол можуть прийматися тривалий час:
- для профілактики інфекційного загострення хронічного бронхіту, особливо взимку;
- для лікування гострого бронхіту.
Прийом препаратів зменшує тяжкі порушення функції дихання внаслідок пневмонії (респіраторний дистрес-синдром). Амброксол гідрохлорид не тільки знижує вироблення слизу або змінює співвідношення серозного та слизового компонентів бронхіального секрету, але й забезпечує взаємодію слизу з сурфактантом. Тому мокротиння не прилипає до стінки бронха, що перешкоджає розвитку хронічного запального процесу. Відмінна властивість засобів від інших муколітиків — можливість приймати одночасно з антибіотиками, що є корисним при бактеріальній формі пневмонії. Прийом сприяє поліпшенню проникнення антибактеріальних речовин у тканину легень та мокротиння. Зазвичай препарати добре переносяться і не викликають серйозних побічних ефектів, але перед прийомом вимагають консультації лікаря.