Повномасштабна війна, розпочата росією 24 лютого 2022 року в Україні, змінила ситуацію на вітчизняному будівельному ринку не в кращий бік. Суттєво подорожчали матеріали для огорожі та покрівлі. У цій статті ми поговоримо, які чинники вплинули на підвищення вартості забору жалюзі, профнастилу та металочерепиці. Справа в тому, що ці позиції виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. Саме проблеми з нею запустили подорожчання.

У лютому 2022 року заводи, що виготовляють забори жалюзі, мали обмаль рулонної сталі на своїх складах. Її вичерпали ще минулого року. Це нормальна ситуація, оскільки виробники запасаються рулонною сталлю тільки на час сезону, коли забор жалюзі активно використовують у будівництві огорож. На початку року, як правило, очікують на нові поставки рулонної сталі з Південної Кореї, Китаю, Індії. Бухти металу закупляються Україною в листопаді попереднього року. Тому в лютому-березні кожного наступного року до Одеси та інших портів прямують кораблі з сировиною.

У 2022 році логістичний маршрут був порушений. Росія почала стріляти в порти, українські мирні міста. Через це кораблі з рулонною сталлю не могли прибути до місць розвантаження металевих бухт. Вони попливли до Туреччини, де організували перевалочний пункт. Там бухти металу завантажили на автомобілі і повезли в Україну автошляхами.

Що отримали? По-перше, затримку сталі. Зміна логістичної структури вимагала часу, оскільки ніхто не міг приготуватися до війни заздалегідь. По-друге, заміну дешевої морської доставки дороговартісною сухопутною. По-третє, в Україні зросла ціна на пальне, що теж вплинуло на вартість доставки. В результаті ціна на забор жалюзі виросла більш як на 27%.

Через війну в Україні подорожчав профнастил +30%

Висока вартість профнастилу обумовлюється тими ж причинами, що й подорожчання забору жалюзі. Цей матеріал теж виготовляється з рулонної сталі. Крім подорожчання доставки, зокрема пального, яке витрачається на транспортування, ще одним чинником є ріст курсу іноземних валют. Натомість гривня знецінюється. Оскільки 60% готового профнастилу виготовляється з китайської сировини, яка є імпортною, зрозуміло, чому ціна на профнастил піднялася на 30% за пів року в Україні.

Варто зазначити, що підвищення вартості особливо торкнулося несучих типів профнастилу, які також використовуються як покрівельні, наприклад, Т-92 чи ПК-75. Справа в тому, що вони виготовляються з товстолистової сталі 1,0 чи 1,2 мм. Зараз у постачальників немає такої сировини. Раніше товсту рулонну сталь виготовляв ММК

ім. Ілліча. Тепер і Маріуполь, і комбінат розбомблені рашистами. В результаті виробники користуються європейською сталлю, вартість якої удвічі вища, ніж ціна на вітчизняну українську.

Металочерепиця зросла в ціні на 40%

Причини зростання вартості металочерепиці на 100% збігаються з аналогічними у профнастилу та забора жалюзі. Це — зміна логістичного маршруту, висока ціна на пальне, коливання курсу валют. Всі перераховані чинники призвели до того, що ціна на металочерепицю зросла на 40%. Порівняно з доковідними місяцями 2020 року вартість покрівельного матеріалу зросла втричі.

Що прогнозуємо з огляду на сказане вище? Єдине, що зупинить ріст вартості покрівельних та огороджуальних матеріалів, — перемога України над рашистами. Тоді стабілізується курс валют, бо долар і євро перестануть рости, а гривня укріпиться. Наскільки швидко це станеться, будемо спостерігати. А поки працюймо та вірмо в ЗСУ!