Власники автомобілів з пробігом понад 100 тисяч км знають, що одним із агрегатів, який першим підпадає під заміну або видалення є каталізатор. Така сама операція стосується авто, пригнаних з-за кордону. Природне зношування при тривалій експлуатації автомобіля, механічні пошкодження в процесі їзди, заливка неякісного палива - основні причини, з яких дана невелика, але дорога деталь потрапляє під заміну. Необхідність заміни зношеної деталі на нову – процес цілком очевидний, але чи так потрібний каталітичний нейтралізатор для автомобіля?
Функції каталізатора
Основна функція каталізатора полягає у перетворенні вихлопних токсичних газів у менш шкідливі для екології речовини. Висока вартість деталі пояснюється нанесенням на керамічну чи металеву основу спеціального покриття з рідкісних дорогих металів. Саме їх наявність дозволяє здійснювати розклад газової суміші на воду, вуглекислий газ та інші, більш характерні для природи, з'єднання.
Відповідно, видалення каталізатора призводить до утворення порушень норм токсично вихлопних газів. Проте негативний ефект від видалення доповнюється ще й порушення шумності роботи, збоєм температурного режиму. Підвищення температури вихлопних газів через відсутність каталізатора призводить до скорочення терміну служби всіх розміщених після каталізатора елементів вихлопної системи.
Просто відмовитися від використання каталізатора не вийде, особливо через гучну роботу автомобіля без нього.
Заміна каталізатора
Замінити встановлений на заводі каталізатор можна на такі варіанти:
- Оригінальний (рідний) блок.
- Універсальні вироби
- Пламегасник.
Заміна каталізатора на оригінальну деталь є найдорожчим варіантом. При цьому підібрати таку запчастину вкрай проблематично через низьку представленість на ринку. В окремих моделях автомобілів встановлюється навіть кілька каталізаторів, що робить їх заміну складним та дорогим процесом, від якого багатьом власникам авто доводиться відмовлятися та шукати альтернативу. До того ж далеко не кожен сервіс береться за виконання подібних робіт, оскільки потрібні спеціальні навички та спеціальне обладнання. Отримати консультацію та професійні послуги із заміни каталізатора можна тут.
Є кілька альтернативних варіантів, які дозволять заощадити під час заміни каталізатора.
Перший варіант полягає у використанні універсального аналога деталі. Неоригінальні деталі коштують дешевше, здебільшого непогано виконують поставлені функції. Зазвичай вартість універсальної запчастини в 3-5 разів нижча. Така дешевизна пояснюється використанням більш дешевих матеріалів для нанесення внутрішнього напилення, що певною мірою може позначитися на ефективності роботи. В іншому відмінностей від оригінальної деталі немає, термін використання та основні проблеми залишаються такими ж.
Другий альтернативний метод – монтаж замість каталізатора пламегасника. У такому випадку відбувається видалення каталізатора з автомобіля з подальшим використанням деталі корпусу для створення полум'ягасника. По суті замість каталітичного нейтралізатора встановлюється додатковий резонатор, розрахований на роботу в умовах високих температур.
Створення пламегасника можливе майстрами безпосередньо на СТО. Також можна знайти вже готові вироби, іноді заводського виробництва, та придбати їх.
Токсичність вихлопних газів у разі збільшується, але показник найчастіше залишається у межах допустимих норм. Однак на більш сучасних моделях використання такого методу заміни каталізатора пов'язане з деякими труднощами. Це пов'язано з наявністю одного або кількох кисневих датчиків у зоні після каталізатора, і при вирізанні деталі датчик починає передавати на ЕБУ сигнал помилки. Найчастіше це призводить до переведення авто в аварійний режим роботи. Відповідно, після заміни каталізатора на полум'ягасник доведеться проводити переналаштування електронного блоку управління або заміну датчика на альтернативний варіант. Вибір оптимального рішення буде індивідуальним для кожної моделі авто.
Варто відзначити, що саме використання полум'ягасника замість каталізатора є оптимальним варіантом. Вартість деталі помітно нижче, термін експлуатації зазвичай більший, особливо якщо не допускати надмірного перегріву або сильних механічних пошкоджень. Зниження рівня шуму буде досить хорошим, кількість та якість вихлопних газів – у межах допустимих вимог.
Ремонт каталізатора
Через особливості конструкції каталізатора його ремонт не проводиться. Дрібні стільники, які становлять основу внутрішньої конструкції, роблять якісь відновлювальні роботи вкрай складними і дорогими, так що деталь вигідніше змінювати. До того ж саме ці стільники найчастіше і стають джерелом проблем, обсипаючись і забиваючи систему.
Повністю виключити вихід стабілізатора з ладу неможливо, проте можна вплинути на термін його роботи. Для цього достатньо відмовитися від використання значної кількості присадок у паливі, стежити за якістю бензину або дизеля, що використовується. Також причиною виходу з ладу стабілізатора може стати потрапляння на нього палива, олії, антифризу. Перед встановленням нової деталі, незалежно від її типу, слід провести перевірку двигуна, паливної та вихлопної систем. Це виключить швидкий вихід із ладу нової запчастини.