Магнітно-резонансна томографія на даний момент є найбільш точним дослідженням, яке дозволяє оглянути внутрішню частину тіла, не порушуючи безперервності тканин. Якість отриманого зображення може бути ще вищою, якщо пацієнту дати спеціальну речовину, яка називається контрастом.

Як діють контрастні речовини?

Під час магнітно-резонансної томографії, пропонованої на сайті https://mri-expert.lviv.ua/mri-with-contrast/, тіло пацієнта поміщають в сильне магнітне поле. Іони водню в кожній клітині тіла розташовуються в певному порядку, подібно до залізних опилок навколо магніту. Це можна спостерігати, направляючи на них промінь радіохвиль і збираючи зворотний зв’язок спеціальними датчиками.

Контрастні речовини, що використовуються при МРТ, накопичуються в тканинах, тимчасово змінюючи їх електромагнітні властивості. Залежно від потреб вони можуть зробити це двома способами:

  • позитивні агенти підсилюють сигнал, отриманий від клітин,
  • негативні послаблюють його, завдяки чому сусідні структури можна побачити більш чітко.

Перша група речовин здебільшого заснована на металевому елементі під назвою гадоліній, а друга - на сполуках заліза.

Чи є резонанс з контрастом безпечним для здоров'я?

Контрастні речовини також використовуються в таких тестах, як рентген або комп’ютерна томографія. Однак вони мають інший склад (в основному на основі йоду і барію), оскільки повинні «співпрацювати» не з магнітним полем, а з іонізуючим випромінюванням. Ці речовини навантажують організм набагато більшою мірою, ніж контраст, що використовується при МРТ. Багато людей, на жаль, не розрізняють дві групи контрастних речовин і вважають їх однаково шкідливими.

Тут варто відзначити, що пацієнт завжди має право відмовитися від прийняття контрасту – однак він повинен знати, що діагностична цінність тесту тоді буде значно нижчою. Водночас переваги останнього явно переважають потенційні ризики, які до того ж можуть бути досить обмеженими:

  • По-перше, контрастні речовини зазвичай не вводять вагітним жінкам, оскільки гадоліній має здатність проникати через плаценту і може накопичуватися в тканинах плода, що розвивається.
  • По-друге, перед проведенням МРТ пацієнту необхідно виміряти рівень креатиніну в крові, що дозволяє оцінити, наскільки добре функціонують його нирки. Це важливо, оскільки контрастна речовина виводиться з організму із сечею.