Підприємства, на яких потенційно можуть виникнути аварійні ситуації, мають пройти процедуру ідентифікації. Що включає дане поняття? Це експертна оцінка ризиків виникнення техногенних небезпек, пожеж, вибухів, викидів небезпечних речовин тощо.
Методика, по якій проводиться ідентифікація пно, затверджена ДСНС України. В ході проведення виявляються можливі фактори внутрішнього та зовнішнього характеру.
До внутрішніх факторів належать:
- Наявність небезпечних речовин на підприємстві;
- Кількість та типи небезпечних речовин на об’єкті обстеження;
- Наявність небезпечних технологічних процесів;
- Протиаварійні заходи що вживаються для недопущення виникнення надзвичайних ситуацій;
- Розташування небезпечних блоків в межах підприємства.
- Зовнішніми безпековими факторами являються:
- Розташування небезпечного об’єкта на місцевості;
- Ризик негативного вплуву від аварій на сусідніх обєктах;
- Природні катастрофи та негативні погодні явища;
- Терористичні та диверсійні акти.
Методики розрахунків
На основі методики проведення ідентифікації визначеної наказом МНС 98 аналізуються основні небезпечні чинники. В ході безпекового дослідження розрахунковим методом визначається потенційна небезпека підприємства. За результатами проведення ідентифікації складається повідомлення ідентифікації ПНО, що узгоджується з органами Державної служби надзвичайних ситуацій України. Отримані дані систематизуються фахівцями цивільного захисту. На основі отриманих даних щорічно формуються та оновлюються реєстри потенційно небезпечних об’єктів.
Обов’язковою є ідентифікація ПНО для підприємств, де зберігаються вибухонебезпечні, легкозаймисті та хімічно небезпечні речовини, накшталт АЗС, нафтобази та склади з паливно-мастильними матеріалами. Також дані розрахунки необхідні небезпечним виробництвам, підприємствам в технологічному процесі яких використовуються легкозаймисті та хімічно-небезпечні речовини.
Даний документ розробляється як для діючих об’єктів так і для підприємств які мають намір розпочати їх будівництво на стадії проектування.