Економісти з'ясували, що темпи збільшення ефективності світового сільського господарства за останні 60 років знизилися на 21%. Про причини зростання температур на планеті і інші наслідки глобального потепління, говориться у статті, розташованій на https://goldexim.net/ua.
"За останні шість десятків років глобальне потепління відняло у сільського господарства приблизно сім років розвитку. Це якби зупинили все в 2013 році і з тих пір ефективність сільського господарства не змінилася", - пояснив один з авторів дослідження, доцент Корнельського університету Аріель Ортіз-бобі.
Вважається, що глобальне потепління і пов'язане з ним зростання концентрації вуглекислого газу в атмосфері в цілому благотворно вплинуть на рослини. У більшості випадків вони повинні помітно збільшити ефективність фотосинтезу, тобто рослини зможуть запасати більше поживних речовин і швидше рости.
Вчені вважають це плюсом для сільського господарства і виживання людства. Однак ці уявлення засновані на припущенні, що зростання частки СО2 в атмосфері не змінить нічого, крім продуктивності рослин.
Дослідження останніх років показують, що зниження рівня опадів і кількості запилювачів, а також збільшення чисельності шкідників різко зменшать урожай оливок, кави, кукурудзи та багатьох інших рослин уже в цьому столітті.
Ортіз-бобі і його колеги зацікавилися, чи могли зміни в кліматі Землі, пов'язані з діяльністю людини, вже вплинути на темпи розвитку сільського господарства і типову врожайність всіх поширених культур з часів "зеленої революції" середини минулого століття.
Для цього вчені визначили так звану загальну факторну продуктивність для всього сільського господарства в цілому. Цей параметр відображає, як багато продукції виробляє та чи інша галузь економіки у відповідь на вкладення певної кількості ресурсів в неї.
Відповідно, поява нових, більш врожайних культур, а також різних технологічних новацій, буде збільшувати цей параметр. З іншого боку, дестабілізація погодних і кліматичних умов, руйнування грунту і інші кліматичні чинники будуть знижувати його, змушуючи фермерів вкладати більше зусиль і коштів у виробництво харчової продукції.
Завдяки цьому можна оцінити, як кожен з цих факторів впливав на розвиток сільського господарства з середини минулого століття, коли економісти почали стежити за ростом і падіннями в рівні загальної факторної продуктивності сільського господарства.