Питання виселення з житла в Україні регулюється ст.109 досі чинного Житлового кодексу УРСР. Згідно з нормами цієї статті, кредитори мають право вимагати від позичальників звільнити займане ними помешкання тільки в тому разі, якщо воно перебуває в іпотеці за угодами про надання кредиту або позики. При цьому одночасне надання іншого приміщення не передбачається.
Якщо Вас настигли банківські спори, потрібно розуміти, що іпотека – лише один із багатьох механізмів забезпечення виконання зобов’язання. Це особливий вид застави нерухомого майна, що продовжує залишатися у користуванні заставодавця або інших осіб, але із забороною на його відчуження (продаж, міну, дарування тощо).
Якщо кредит чи позику взято під поручительство, гарантію страхової або фінансової організації, заклад майнових прав, цінних паперів, рухомих речей (транспортних засобів, дорогоцінностей тощо), або ж на умовах довірчої власності, то звертати стягнення на житло кредитор не може.
Чи має право банк виселити людину з квартири?
Позасудове виселення з домівки за ініціативою банку можливе у випадку, якщо такий спосіб врегулювання спору зазначено у договорі. Для цього іпотекодержатель чи новий власник щонайменше за місяць направляє боржнику письмову вимогу, і до вказаної дати всі мешканці повинні покинути житло.
За відсутності договірного зобов’язання, або коли громадяни не бажають залишати квартиру самостійно, виноситься відповідне рішення суду, на підставі якого застосовується примусове стягнення. Займатися цим уповноважені виключно державні судові виконавці (п.7 ч.2 ст. 5 ЗУ «Про виконавче провадження).
Якщо в зазначений у виконавчому листі термін вимоги не будуть реалізовані добровільно, пристави, в присутності поліції та понятих, мають право проникнути в приміщення, звільнити його від осіб, які там перебувають, їх майна, домашніх тварин, після чого опечатати вхід. По завершенню процедури складається Акт, у якому підписуються всі учасники.
Як захистити свої права при виселенні?
Неправомірні погрози щодо позбавлення права володіння житлом часто застосовують не лише банки чи кредитні спілки, а й окремі постачальники комунальних послуг, колекторські (факторингові) компанії, або й просто злочинці. Зіткнувшись з подібними ситуаціями, варто якнайшвидше написати відповідну заяву до райвідділу, додавши до неї копії листів, записи телефонних розмов, інші наявні докази. Також в цьому випадку можуть знадобитися послуги адвоката. Тож у випадку такої ситуації, одразу знайдіть досвідченого спеціаліста і проконсультуйтесь в нього.
Зокрема, при спробі силового проникнення у дім, квартиру або відокремлену кімнату сторонніх осіб, будь-який громадянин може негайно викликати поліцію, чинити необхідний самозахист, залучати свідків та здійснювати відеофіксацію подій для наступного представлення цих матеріалів у кримінальному провадженні, яке буде відкрито проти порушників.
В разі, якщо кредитор діє правовими методами, і вимога виселення обґрунтована договором або судовим рішенням, то краще не очікувати прибуття державних виконавців, а спробувати вирішити конфлікт мирним шляхом – наприклад, скласти угоду про відтермінування оплати, реструктуризацію, погашення боргу частинами, змінити вид забезпечення зобов’язання та ін. Доволі часто фінансові установи йдуть назустріч добросовісним клієнтам, які потрапили у складну життєву ситуацію, та погоджуються на компроміси.
Висновок
На жаль, підписуючи договір позики, далеко не всі громадяни уважно перечитують і розуміють його умови, що надалі призводить навіть до таких негативних наслідків, як втрата оселі. Саме тому перед оформленням іпотеки або кредиту на значну суму, варто проконсультуватися з кваліфікованим юристом, який проаналізує документ на наявність ризиків, перевірить законність кожного пункту, надасть інформацію щодо правового регулювання тих чи інших питань,
Отримавши письмову вимогу іпотекодержателя, повістку, рішення суду або постанову державного виконавця, потрібно якомога раніше звернутися до адвоката. Застосовуючи свій професійний досвід і повноваження, правозахисник допоможе запобігти примусовому виселенню. На даний час для цього існує декілька інструментів: перегляд умов кредитної угоди, подання апеляційної/касаційної скарги до суду вищої інстанції, а з 21 жовтня 2019 року також стала можливою процедура банкрутства фізичної особи. Вона може бути одним із найбільш прийнятних способів, щоб при наявності значних боргів не позбутися єдиного помешкання, проте вимагає досконалого знання законодавства і вміння правильно використовувати його у практичній роботі.