Росії буде дедалі складніше продавати свою нафту й отримувати прибуток: наслідки нових санкцій США

Танкер Eagle S тіньового флоту РФ. Фото: gettyimages.com

Вашингтон запровадив санкції щодо найбільших експортерів російської нафти — “Газпром нефти” і “Сургутнефтегаза”. Bloomberg вважає цей санкційний пакет найжорсткішим від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Нові обмеження щодо російського енергетичного сектору також ввела Велика Британія. У Білому домі впевнені — це серйозний удар по економіці країни-агресора. 

Щонайменше 65 російських нафтових танкерів зупинилися в різних місцях по всьому світу. Це сталося після того, як 10 січня США оголосили про новий пакет санкцій. 

Перші наслідки нових санкцій США

Російська валюта подешевшала майже на 1% — до 102,5 руб. за долар. Водночас міжнародні ціни на нафту помітно зросли. Ціна бареля марки Brent досягла 81 долара. Це найвищий рівень за чотири місяці. Його фіксують на тлі очікувань, що ширші санкції вплинуть на експорт російської сирої нафти до Індії та Китаю (КНР, Китайська Народна Республіка).

Десятки російських нафтосервісних компаній, серед яких “Газпром нафта”, “Сургутнафтогаз”, а також компанія “Нафтова індустрія Сербії” (56% акцій якої належать “Газпром нафті” і “Газпрому”), “Інгосстрах”, “Альфастрахування”, і низка найбільших вугільних підприємств Росії — тепер під санкціями США.

Вашингтон також ввів нові обмеження і щодо тіньового флоту Росії. Йдеться про 183 танкери, які під прапорами різних країн перевозять російську нафту і нафтопродукти в обхід обмежень.

“Ці санкції, безумовно, спрямовані як на російську нафту, так і на СПГ (скраплений природний газ), і ми очікуємо, що наші дії коштуватимуть Росії мільярдів доларів на місяць. Крім того, ці санкції виконують зобов’язання, які ми взяли на себе, які взяв на себе президент і його колеги з “Великої сімки” (G7), спрямовані проти спроможності Росії використовувати свій енергетичний сектор для фінансування й підтримки цієї війни”, — зазначила прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр.

За даними MarineTraffic і сервісу відстеження суден LSEG, уже 65 російських танкерів кинули якорі біля китайських портів, а також біля берегів Сінгапуру, у Балтійському морі та на Далекому Сході. 

Аналітики підрахували, що близько 10% світового флоту нафтових танкерів потрапили під американські санкції. Також зазначається, що деякі фрахтувальники вже намагалися забронювати судна після оголошення про санкції, що вказує на скорочення пропозиції суден.

Загалом під обмеження потрапили понад 400 фізичних осіб та організацій енергетичного сектору Росії. У списку санкцій опинилися трейдери, посередники та порти. А також 9 компаній з Об’єднаних Арабських Еміратів і Гонконгу.

Президент США Джо Байден переконаний, що вжиті заходи матимуть серйозний вплив на Кремль.

“Санкції було запроваджено, тому що вони матимуть глибокий вплив на зростання російської економіки та ускладнять ведення Путіним своїх воєн. Цілком імовірно, що ціни на бензин можуть зрости на 3-4% за галон. Але це матиме глибокий вплив на здатність Росії продовжувати діяти так, як вона діє під час війни”, — заявив Байден.

Слідом за США санкції щодо “Газпром нафти” і “Сургутнафтогаза” ввела Велика Британія. У пресслужбі уряду Сполученого Королівства зазначили — щодня ці компанії видобували понад мільйон барелів нафти, що приносило країні-агресору дохід у 23 млрд доларів на рік.

“Прибуток від продажу нафти — це джерело доходу для військової економіки Путіна. Ми не стоятимемо осторонь і не дозволятимемо нафтовим прибуткам ставити під загрозу життя українців. І не дозволимо Росії продовжувати поповнювати свою казну, продовжуючи загрожувати нашій колективній безпеці. Якщо ми візьмемося за російські нафтові компанії, це виснажить військові запаси Росії — і кожен рубль, який ми заберемо з рук Путіна, допоможе врятувати життя українців”, — акцентував міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі.

Президент України привітав запровадження нових санкцій щодо російського енергетичного сектору. Скорочення нафтових доходів Москви наближає відновлення миру, наголосив Володимир Зеленський. 

“Особливо варто відзначити тиск на такі компанії, як “Сургутнафтогаз” — ключовий фінансовий гаманець для самого Путіна. Такі дії посилають чіткий сигнал: злочинці мають платити за свої злочини. Що менше доходів Росія отримуватиме від нафти та інших енергоресурсів, то швидше буде відновлено мир. Енергоресурси не повинні бути зброєю, як це робить Росія”, — написав Зеленський у Telegram.

За інформацією агентства Reuters, нафтопереробники прогнозують найближчим часом серйозні перебої в постачанні. Індія вже почала шукати альтернативні джерела сирої нафти на Близькому Сході та в США.

ОЛЕГ САВИЦЬКИЙ: Санкції суттєво вдарили по нафтовидобутку РФ

— Новий пакет санкцій справді став серйозним ударом не тільки для російських нафтових компаній, а й для всієї сервісної індустрії РФ, пов’язаної з видобутком нафти. Під обмеження потрапили понад 30 компаній, що займаються інженерними роботами, геологорозвідкою, обслуговуванням бурових установок та іншими критично важливими послугами. Ці компанії виключені зі світового обороту обладнання та компонентів, що ставить під загрозу здатність Росії підтримувати обсяги видобутку нафти.

Санкції виявилися системними: під них потрапив не тільки “гаманець Путіна” в особі “Сургутнафтогазу”, а й компанії, що обслуговують всю нафтогазову галузь.

Зараз дуже багато залежить від дій Євросоюзу і Великої Британії. Зараз дві третини постачання нафти проходять через територіальні води цих країн — Балтика, Чорне море, Середземне море. Однак Росія перейшла червоні лінії, використовуючи тіньовий флот у військових цілях: на танкерах розміщується обладнання для стеження за НАТО, перевозиться зброя і заборонені матеріали. Ці судна вільно курсують по всьому світу, і жодного контролю над ними не було останні три роки.

Зараз ми бачимо рішучі кроки: 183 кораблі тіньового флоту Росії були виведені з ладу. Це відчутний удар, але в російському флоті ще понад 600 кораблів, тож роботи для Євросоюзу і Великої Британії багато. Їм варто продовжувати брати приклад з адміністрації Джо Байдена і посилювати тиск.

Нафта залишається основним джерелом доходу для Кремля. Ми давно закликали до введення таких санкцій, як зараз, але на це пішло три роки. Навіть сьогодні залишаються “сліпі зони”, проте їх стає менше. Найбільший вплив матимуть довгострокові санкції на нафтові сервісні компанії. Коли у них закінчаться запаси імпортного обладнання та компонентів, видобуток нафти почне падати. Це буде початком кінця режиму Путіна.

Євросоюз має діяти максимально жорстко, незалежно від США. Зараз саме на ЄС лежить відповідальність за подальший економічний тиск на Росію. Країни Євросоюзу продовжують імпортувати російський газ і нафту, зокрема у вигляді перероблених нафтопродуктів із Туреччини, Індії та інших країн. У ЄС є можливості для перекриття цих каналів фінансування, особливо у сфері скрапленого природного газу (СПГ).

Це також в інтересах США, які прагнуть збільшити свою частку ринку СПГ в Європі шляхом витіснення Росії. Ми чули заяви від глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, але поки реакції з боку США не було. Парадоксально, але при загальному скороченні попиту на СПГ в Європі частка Росії на цьому ринку зросла. Це суперечить заявленій політиці ЄС щодо енергетичної безпеки. Питання в тому, як переломити цей тренд у поточному році.

Інформує uatv.ua

З метою оптимізації механізму надання одноразової адресної матеріальної допомоги особам, які постраждали чи зазнали порушення нормальних умов життєдіяльності внаслідок збройної агресії російської федерації проти України було внесено зміни
20:32, Вчора
Отримайте компенсацію витрат на облаштування комфортного робочого місця для фахівця з інвалідністю – швидко та без бюрократичної волокити!
12:46, 13 січня
Товарообіг у зоні діяльності Київської митниці у 2024 році досяг $26,7 млрд, що на $3,5 млрд більше, ніж у 2023 році ($23,22 млрд).
11:07, 13 січня