"31 травня Кабмін опублікував постанову, згідно з якою тариф на електроенергію для населення з 1 червня буде складати 2,64 грн за кВт-год.
Що це значить:
А) в червні ви отримаєте платіжки за травень ще зі старим тарифом, а вже в липні прийдуть платіжки за червень по новому тарифу
Б) з червня не буде різниці в тарифі залежно від обсягів споживання, для всіх 2,64 грн за кВт-год
В) нічний коефіцієнт лишається, тобто при наявності двозонного лічильника об’єм спожитий з 23:00 до 7:00 буде рахуватися по тарифу 1,32 грн за кВт-год.
Звісно, більшості споживачів не подобається підняття тарифів. Але варто знати:
1. Щодо постачальників е/е - підвищення тарифу для населення не впливає на прибуток постачальника. Чому?
Постачання е/е побутовим споживачам здійснюють виключно постачальники універсальних послуг, націнка (тариф на постачання) яких встановлюється регулятором на рік і не залежить від ціни для населення. Незалежно від того, буде встановлено тариф 1,68 грн/кВтг, чи 2,64 грн/кВтг, постачальник отримає свій регульований тариф. Наприклад для постачальника в м. Києві він становить 0,11 грн/кВтг.
2. Так куди підуть кошти? Ці гроші підуть на відновлення енергосистеми. В першу чергу зростуть фінансові можливості державних Енергоатома та Укргідроенерго, які накопичили суттєві борги через необхідність компенсувати різницю між тарифом для населення та ринковою ціною.
Я вже розповідав, як формується тариф на електроенергію для населення в одному з випусків YASNO про енергетику. Але ще раз коротко про те, хто і як компенсує різницю між ринковою ціною на е/е та ціною для населення. Наразі ринкова ціна для Києва на червень складає 4,80 грн/кВтг з ПДВ. У неї включені: 3,46 грн/кВтг ціна е/е + 0,52 грн/кВтг тариф на передачу НЕК "Укренерго" + 0,71 тариф на розподіл ОСР по другому класу напруги + 0,11 грн/кВтг тариф постачальника. Побутовий споживач сплачує 2,64 грн/кВтг. Як компенсується різниця 2,16 грн/кВтг?
Цю різницю компенсує Енергоатом і Укргідроенерго. Відповідно, якщо побутові споживачі сплачують менше (наприклад 1,68), то виробники повинні компенсувати більшу різницю.
При цьому вартість електроенергії у нас залишиться найнижчою в Європі навіть після її підвищення. До прикладу, після збільшення до 7,2 євроцентів електрика коштуватиме дешевше, ніж в сусідній Угорщині (9,2 євроцентів)."