ЄС підтримує тренінг МКЗБ для українських науковців із застосування ДНК для ідентифікації тисяч зниклих безвісти під час війни

За фінансової підтримки Служби інструментів зовнішньої політики Європейського Союзу, експерти українського Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру (ДНДЕКЦ) та Національної поліції МВС України 11 листопада завершили тижневий тренінг із застосування процесу ідентифікації на основі ДНК у штаб-квартирі Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (МКЗБ) у Гаазі. 

МКЗБ допомагає Україні розробити широкомасштабний процес ідентифікації на основі ДНК, який забезпечує наукову точність і через належний ланцюжок контролю пов’язує особи зниклих безвісти з місцями злочинів, забезпечуючи високий рівень розслідування тисячі справ зниклих безвісти людей, з якими стикається Україна. 

Сучасна лабораторія МКЗБ з ідентифікації людини (HID) розташована в її штаб-квартирі в Гаазі та має високорозвинені можливості для отримання профілів ДНК із дуже складних випадків невпізнаних людських останків. МКЗБ провела найбільшу в світі програму ДНК-тестування зниклих безвісти осіб, успішно перевіривши понад 60 000 зразків кісток і створивши базу даних із понад 100 000 родинних еталонних профілів ДНК для підтримки ідентифікації понад 20 000 зниклих безвісти осіб. 

Підтримка України включає в себе проведення МКЗБ тестування та зіставлення тисяч сімейних референтних зразків і посмертних зразків у своїй лабораторії. Якщо припустити, що чисельність зниклих безвісти в Україні становить 15 000 осіб і вона зростатиме, це вимагатиме збору та обробки принаймні 30 000 контрольних референтних зразків протягом наступних кількох років, а також збору та обробки понад 20 000 посмертних зразків від кожної зниклої безвісти особи, включаючи справи, які вже були закриті після використання ненаукових методів. 

Створений як орган МВС України в 1998 році, ДНДЕКЦ є перш за все криміналістичною лабораторією. Тут використовується сучасне обладнання та методи, а також працюють висококваліфіковані спеціалісти, які займаються процесом ідентифікації останків жертв війни в Україні. Однак виділення ДНК з багатьох випадків людських останків є особливо складним. Таким чином, візит української делегації був розроблений як спосіб обміну досвідом і найкращими практиками для збільшення спроможності, а також для посилення співпраці між МКЗБ і ДНДЕКЦ, що є критично важливим з огляду на величезне та зростаюче робоче навантаження, оскільки приховані масові поховання продовжують виявлятися. 

Довідково

МКЗБ – це договірна міжурядова організація зі штаб-квартирою в Гаазі, Нідерландах. Її мандат полягає в тому, щоб забезпечити співпрацю урядів та інших інституцій у пошуку осіб, зниклих безвісти внаслідок конфлікту, порушень прав людини, катастроф, організованої злочинності, нелегальної міграції та інших причин, і допомогти їм у цьому. Це єдина міжнародна організація, яка займається виключно проблемою зниклих безвісти. 

На запрошення Уряду України МКЗБ намагатиметься допомогти знайти та розслідувати справи зниклих безвісти відповідно до судових стандартів, які дозволять притягнути до відповідальності винуватців злочинів та нададуть громадськості фактичну та достовірну інформацію щодо зниклих безвісти та пов’язаних із ними злочинів, таким чином протистоячи фальшивим наративам, мета яких - підірвати суспільну довіру, соціальну згуртованість, мир і стабільність. Службою інструментів зовнішньої політики Європейського Союзу  було зроблено внесок у розмірі 2.8 млн євро в Програму МКЗБ в Україні. Проект було розпочато 1 квітня 2022 року и він триватиме 18 місяців.

Підписуйтесь на нас у Facebook, на наш Telegram-канал та слідкуйте за новинами Білої Церкви на сайті.