Верховна Рада 17 лютого ухвалила законопроєкт «Про віртуальні активи», що дасть змогу запустити ринок криптовалюти в Україні. За документ проголосувало 272 депутати.
Про це повідомили у пресслужбі Мінцифри.
Що зміниться?
Згідно із законом, регулювати ринок віртуальних активів буде Національна комісія з цінних паперів.
Нацкомісія з цінних паперів буде:
- формувати та реалізовувати політику у сфері віртуальних активів;
- визначатиме порядок обороту віртуальних активів;
- видавати дозволи постачальникам послуг віртуальних активів;
- здійснювати нагляд та фінансовий моніторинг у цій сфері.
Що дасть цей закон?
З квітня 2020 року в Україні діє закон про фінмоніторинг. Серед іншого, він ввів перевірку операцій з криптовалютами на суму понад 30 тис. грн, а також блокування криптогаманців та конфіскацію криптовалюти за порушення. Водночас статус криптовалют та порядок операцій з ними законодавчо до цього моменту не було врегульовано — цю прогалину покликаний заповнити новий закон.
В Україні термін «криптовалюта» в нормативних документах використовуватись не буде, проте це буде один з видів віртуальних активів. Закон формує правове поле ринку віртуальних активів (правовий статус, класифікація, права власності та інші ключові юридичні дефініції) та адаптує рекомендації FATF щодо фінансового моніторингу ринку віртуальних активів.
Після набуття законом чинності:
- міжнародні компанії (тобто міжнародні біржі, на яких проводяться торги віртуальними активами) зможуть легально реєструвати блокчейн-бізнес в Україні,
- банки відкриватимуть рахунки для криптокомпаній,
- українці зможуть задекларувати свої доходи у віртуальних активах,
- держава гарантуватиме судовий захист прав на віртуальні активи.
У Мінцифрі зазначають, що Україна входить до ТОП-5 країн світу за кількістю користувачів криптоактивів. Щоденний обіг віртуальних активів в Україні становить близько 1 млрд грн, але ринок знаходиться в «тіні». Ця ініціатива покликана дати можливість працювати з криптовалютами легально.
Наголошується, що новий закон — це додаткові можливості для розвитку бізнесу в нашій країні. Іноземні та українські криптокомпанії зможуть працювати легально, а українці отримають зручний і захищений доступ до світового ринку віртуальних активів. Учасники ринку отримають правовий захист та можливість ухвалювати рішення на основі відкритих консультацій із державними органами. З’явиться прозорий механізм інвестування в новий клас активів.