Легендарна 72-га ОМБр ім. Чорних Запорожців святкує 76-ту річницю створення

16 січня, 72-га окрема механізована бригада святкує 76-ту річницю створення. Сьогодні, знаходячись на відновленні і доукомплектуванні, бригада активно готується до виходу в зону бойових дій, де буде відстоювати мир та спокій на нашій землі та захищатиме країну від російських найманців.

72-га гвардійська механізована дивізія була створена в 1941 році, в найважчі дні Другої світової війни. Бригада взяла участь у Сталінградській битві (за що отримала звання Гвардійської), і основним завданням мала звільнення української території від гітлерівського фашизму. Після розпаду Радянського Союзу й відновлення незалежності України, на основі неї було створено 72-гу механізовану дивізію Збройних сил України, яку в 2002 році було переформовано в 72-гу окрему механізовану бригаду.

З весни 2014 року 72-га ОМБр бере участь в АТО

8 березня 2014 року військова частина 72-ої бригади була піднята по тривозі. Вже наприкінці березня окремі підрозділи утримували оборону довкруж м. Маріуполь та м. Волноваха на Донеччині: перший механізований батальйон під командуванням Івана Войтенка утримував Маріупольський аеропорт, а в травні частково був закинутий у тільки-но відвойований Донецький аеропорт, де рота Богдана Барди утримувала оборону більше 70 днів (вони й були першими «кіборгами» ДАП). Другий механізований батальйон, під командуванням Михайла Драпатого, з березня до травня 2014 року тримав оборону довкола Волновахи, згодом— поблизу Амвросіївки і разом з 1 МБ— поблизу Свердловська, Червонопартизанська, Ізвариного, де пробули півтора місяці до славнозвісного прориву 3 серпня 2014 року.

З початком російської агресії проти України 72 ОМБр виявилась найбільш боєздатним з'єднанням. Всі чотири роки війни військовослужбовці бригади давали рішучу відсіч підступному ворогу, кілометр за кілометром звільняючи від окупантів територію охопленого війною Донбасу, несучи людям спокій, захищеність, можливість мирного життя на своїй землі.

До 2017 року бригада носила почесне найменування «Красноградсько — Київської» . А 23 серпня 2017 року, з метою відновлення історичних традицій національного війська щодо назв військових частин, зважаючи на зразкове виконання поставлених завдань, високі показники в бойовій підготовці та з нагоди 26-ї річниці незалежності України, указом Президента України Петра Порошенка бригаду названо на честь Чорних запорожців.

Хто такі Чорні запорожці, на честь яких назвали 72 бригаду

Загін Чорних запорожців існував у 1918-1920 роках, тобто за часів Української народної республіки та Української держави Павла Скоропадського. Спочатку це була кінна сотня, потім кінний дивізіон, а з березня 1919 року – 1-й кінний полк, що носив ім'я Чорних запорожців вже офіційно.

Назву вони отримали через чорну уніформу. За козацькі шапки з матерчатими шликами загін (разом з деякими іншими українськими) неофіційно називали чорношличниками.

Є відомості про те, що знамено полку було чорного кольору, з зображеннями тризуба на одному боці та черепа з кістками на іншому, та написами "1-й кінний полк Чорних Запорожців" та "Україна або смерть".

Іноді дослідники стверджують , що саме Чорні запорожці першими використовували гасло "Слава Україні!".

Сайт 04563.com.ua вітає військовослужбовців 72-ої ОМБр ім. Чорних Запорожців з 76-ою річницею існування бригади! Від щирого серця дякуємо вам за терпіння, мужність, відданість своїй країні. Здоров'я вам, сили, Божого благословення. Низько вклоняємось вашим матерям, за те, що виховали справжніх патріотів!