Останні роки комунальні служби в Білій Церкві активно займаються зеленими насадженнями. Всі ми бачимо, що у місті регулярно проводиться обрізка гілок, видаляються хворі рослини та висаджуються нові. Однак часто ця робота викликає резонанс: білоцерківці обурюються, навіщо здорове на вигляд дерево зрізають? Заступник директора ДЖКГ, начальник управління благоустрою та екології Альона Колотницька розповіла, що ж керує департаментом в таких випадках та невже закиди білоцерківців безпідставні?
Не варто хвилюватися – вони живі!
Так, за словами Альони Колотницької, більшість дерев у Білій Церкві розташовані із порушенням встановлених норм. Наприклад, вони не повинні рости в охоронній зоні прокладання мереж, як підземних, так і повітряних. І їх навіть можна зносити на виконання будівельних норм…
Також дерево має зростати не ближче 4 метрів від проїжджої частини та не менше 2 м від тротуару, гілля має розташовуватися не нижче 2 метрів над пішохідною частиною. Такі вимоги пов’язані з тим, що під час виникнення надзвичайних ситуацій, наприклад, буревіїв, дерева та гілля буде падати на дорогу і може заподіяти шкоду як автомобілісту, так і перехожому. Крім того, гілки дерев часто затуляють світлофори і дорожні та вказівні знаки, що, безперечно, також створює небезпеку. Саме тому департамент отримує від поліції багато приписів щодо обрізки дерев.
Над тролейбусними лініями дерева має обрізати «Тролейбусне управління», а «Білоцерківсвітло» піклується за свої дроти і обрізає дерева навколо них і так далі… Однак, ці підприємства, часто піклуючись лише про «своє», зрізають гілля лише з боку їх пролягання, або ж взагалі спилюють пів стовбура… Про дерево, нажаль, ніхто в цьому випадку не дбає.
Саме тому працівники ЖКГ вирішили взяти цей процес у власні руки і виконувати всі роботи згідно з правилами.
Так, по вулиці Турчанінова дерева росли над доргою та утворювали своєрідну зелену арку, яка дуже подобалась білоцерківцям. Однак, під час руху великогабаритного транспорту рвались тенти, а гілки обламувались та падали на проїзджу частину. Після того, як буда здійснена серйозна обрізка, мешканці викликали поліцію та скаржилися на дії працівників ЖКГ… Однак, зараз можна побачити, що жодне дерево не постраждало, а насадження досить гарно розрослися.
За словами Альони Колотницької, правильна обрізка дерев, навіть якощо на перший погляд вона здається варварською, деревам не шкодить, а сприяє їх омолодженню.
Більшість дерев у Білій Церкві є перестійними, тобто старими, такими чія вікова межа давно перетнута. Вони може й мають ще не поганий вигляд, але є вже враженими, тріснутими та крихкими. Такі дерева неодноразово падали на автомобілі. В небезпеці знаходяться й люди.
Як і коли відбувається видалення дерева?
Як відзначила Альона Колотницька, в більшості випадків, дерева видаляють тоді, коли воно є аварійним. Відповідальність за насадження чи стан дерев лежить на балансоутримувачах території, на яких вони ростуть. Тому для того, щоб видалити дерево необхідно запросити на місце уповноважену комісію, яка обстежить зелені насадження і складе відповідний акт з фотографіями й висновком. А вже після цього з цими документами можна зрізати дерева, пересаджувати, або омолоджувати. Без цих документів жодне дерево не може бути видалене.
Оновлення – процес не одного дня
Білоцерківські комунальники не тільки обрізають дерева та видаляють їх, ще вони займаються оновленням зеленого фонду. Так, у 2016 році було уповноваженої комісії. У цьому році видалено 1041 дерево, обрізано 718 і 1674 висаджено.
Висаджувати дерева можна лише на визначених планом озеленення територіях.
Наприклад, проект кожного будівництва має й план озеленення прилеглої території, тож саджати щось на начебто пустирі не варто, доки не завершаться всі будівельні роботи.
Також Альона Колотницька розповіла про проблему з аварійними рослинами у Гайку. Вирішити це питання непросто через плутанину з землею. Адже якщо прибудинкові території департамент може обслуговувати, бо вони утримуються білоцерківськими комунальними установами, то, наприклад, дерева понад центральною дорогою юридично стоять на території Фурсів. Схожа ситуація з вулицями Східною, Коновальця, Осипенка, Піщаним і Таращанським масивами тощо. Спроби навести там лад були, однак у результаті отримали лише скарги й навіть позови до суду.