Гід по різновидам меду

Літні місяці - час збору врожаю меду різних сортів, смаків і ароматів. Кожен мед дуже корисний і здатний допомогти в лікуванні багатьох захворювань і симптомів. Ціна меду коливається від «елітності» пасіки, де збирають нектар бджоли, від виду рослин, з яких збирався пилок, наприклад, гречаний мед буде коштувати дорожче, а квітковий, який доступний все літо, значно дешевше. Яким буває мед і чи варто гнатися за рідкісними сортами.

Кожен вид меду відрізняється не тільки за смаком, кольором, консистенцією, але і за складом, а вже від цього залежить, з якою саме проблемою він допоможе впоратися.

Гід по різновидам меду

Мед, зібраний з квіток одного виду рослин, називають монофлорним, зібраний з декількох рослин - поліфлорним. Поліфлорний мед також має свої відмінності - він збирається з полів, з гірських квітів, в лісі.

Акацієвий медкорисний при нервових розладах, безсонні, має заспокійливий ефект. Він дуже ароматний і ніжний на смак.

Гречаний мед показаний при анемії, оскільки містить багато заліза. Цей вид меду вживають при авітамінозах і хворобах судин. Гречаний мед дуже ароматний і незвичайний на смак.

Буркуновий мед - сечогінний засіб, показаний при вологому кашлі, покращує кровообіг, знімає біль. Він білий за кольором, ванільно-ніжний на смак.

Польовий мед відмінно заспокоює і допомагає при кашлі, а також безсонні і частих нападах головного болю.

Гід по різновидам меду

Глодовий мед стане в нагоді при порушеннях серцевого ритму, гіпертонії, хворобах щитовидної залози. Він трохи гіркуватий на смак.

Травневий мед зніме біль і запалення, він найпопулярніший серед любителів нетрадиційної медицини.

Конюшиновий мед стане в нагоді як додаткова терапія в лікуванні простудних захворювань, особливо з ускладненнями на легені. Він майже прозорий по консистенції, має м'який смак.

Лісовий мед корисний при захворюваннях дихальних шляхів, але може викликати сильну алергію, так що слід починати знайомство з ним з невеликих доз.

Липовий мед також показаний при простудних захворюваннях, при запаленні органів шлунково-кишкового тракту, він здатний нормалізувати травлення, а також сприятливо впливає на нирки і жовчний міхур.

Луговий мед має протимікробні властивості, а також добре зміцнює імунітет.

Соняшниковий мед слід їсти при грипі, застуді, хворобах печінки і неврологічних порушеннях.

Гірський мед, хоч і гіркуватий на смак, найчистіший вид меду, тому ігнорувати його не варто.

Гід по різновидам меду

Каштановий мед зміцнить серце і судини, також його можна вживати людям з діабетом.

Гірчичний мед заспокоїть запалення в шлунку, зніме набряклість з суглобів і оздоровить шкіру.

Ріпаковий мед показаний при запаленні легенів, астматичних нападах, він не викликає алергії, тому можна вживати навіть дітям. Тим більше він приторно-солодкий на смак, що підкупить навіть самого маленького гурмана.

Малиновий мед дуже ароматний з золотистим відливом, він показаний жінкам і людям, що страждають хворобами органів дихання.

Натуральний мед

Натуральний мед завжди має яскраво виражений смак і сильний аромат. За складом мед містить 13-23 грам води, 0 грам жирів і білків, 82,4 грама вуглеводів (фруктози, глюкози і сахарози), а також вітаміни Е, К, С, В, А, фолієву кислоту, пантотенову кислоту. У меді містяться такі мікроелементи - кальцій, залізо, магній, фосфор, калій, цинк, натрій.

За консистенцією свіжовикачаний мед рідкий, різного ступеня густоти. Згодом будь-який мед кристалізується, якийсь швидше, якийсь через 2-3 місяці. При цьому він не втрачає своїх корисних властивостей.

Штучний мед

Цей мед готують з бурякового і тростинного цукру, кукурудзи, соку кавунів, дині. Він не ароматний і не містить корисних ферментів. Цей мед містить зовсім невелику кількість натурального для аромату, а також барвники - відвар чаю або шафрану.

Цукровий мед

Вважається підробкою, при цьому зустрічається в продажу досить часто. Його готують зі звичайного цукрового сиропу з додаванням меду і відвару чаю. Такий мед може стати причиною отруєння.

Відрізнити натуральний мед від підробки можна, опустивши в нього шматочок хліба. Натуральний мед містить мало води, і м'якуш НЕ розмокне. Натуральний мед можна «накрутити на ложку», штучний - ні. Це найпростіші і доступні способи.

Читайте також: Як відрізнити ГМО від звичайних продуктів: 3 простих способи