Українці з червня будуть погашати кредити по-новому: всі нововведення в законі

Раніше боржники, в першу чергу, погашали штрафні санкції та відсотки, в результаті чого "тіло кредиту" фактично не змінювалося.

Уже в червні в Україні запрацює новий закон "Про споживче кредитування". У рекламі заборонили вказувати неправдиву інформацію про нульові ставки, а фінансові установи зобов'яжуть перевіряти платоспроможність своїх клієнтів. Тому отримати кредит без довідки про доходи стане значно складніше.

Нові правила для банків і посередників

Часто українці дізнаються про реальні кредитні ставки лише після підписання договору. Як виявляється оплачувати крім «тіла кредиту» і відсотків необхідно ще й комісію, штрафи та послуги. про які не йде мова ні в рекламі, ні в відділенні фінансової установи. Автори закону з'ясували, що в деяких випадках ставка по кредиту досягає 135% річних, в той час як середня по країні - становить від 22 до 38%.

Згідно з новим законом «Про споживчі кредити» банки та інші фінустанови зобов'язані вказувати всі витрати і ставки.

У разі, якщо кредит береться на суму більше, ніж 3200 гривень терміном мінімум на один місяць, в рекламі банки повинні вказувати всю інформацію і реальні процентні ставки.

Якщо кредит надається на суму більше, ніж 3200 гривень на термін як мінімум один місяць, в рекламі банки повинні вказувати всю інформацію і реальні процентні ставки.

Українці з червня будуть погашати кредити по-новому: всі нововведення в законі

Реклама про кредити під "0%" без перевірки платоспроможності в Україні буде заборонена. З 20 червня закон вступає в силу - кредитний ринок запрацює за новими правилами.

Що повинні вказувати в рекламі:

  • Відсоткову ставку за кредитами і її тип (фіксована чи ні)
  • Ефективну річну відсоткову ставку
  • Максимальний термін, на який видається кредит

Що не можна вказувати в рекламі:

  • Кредит надається під процентну ставку 0%
  • Для отримання кредиту не потрібні документи, які підтверджують платоспроможність позичальника

Вся зазначена вище інформація повинна бути зрозумілою і точною. Якщо вона викладається в письмовому вигляді, то повинна бути однакового шрифту і відображатися в основному тексті реклами.

Законодавство зобов'яже банк або іншу фінансову установу оцінювати кредитоспроможність позичальника. Для цього українцям доведеться надавати відповідні документи, наприклад, довідку про доходи. Швидко отримати кредити тільки з паспортом стане складніше.

Ті українці, які беруть кредити на суму менше мінімальної зарплати на короткий термін, скористатися нормами закону не зможуть. Небанківські фінустанови найчастіше видають саме такі кредити, а ставки по ним досягають сотень відсотків.

Українці будуть погашати кредити по-новому

В Україні зміниться черговість погашення кредиту. Якщо раніше боржники в першу чергу погашали штрафні санкції і відсотки, в результаті чого "тіло кредиту" практично не змінювалося, то зараз в першу чергу буде погашатися сума простроченого боргу, потім "тіло кредиту" і тільки після цього - штрафні санкції. На думку парламентарів таке рішення дозволить боржникам позбутися від "нескінченного лічильника".

Інформація про реальні ставки по кредиту повинна вказуватися не тільки в рекламі, але і в самому договорі про споживчий кредит. Крім того, законом передбачено, що договір можна підписувати в електронній формі, використовуючи електронний підпис.

У фінансовій установі позичальникові повинні показати:

  • Назву та місцезнаходження кредитодавця і його структурного підрозділу, через який надається споживчий кредит
  • Тип кредиту (звичайний, на умовах овердрафту і т.д.)
  • Суму, на яку кредит може бути виданий
  • Термін, на який кредит може бути одержаний; наявні форми кредитування з коротким описом відмінностей між ними, в тому числі між зобов'язаннями споживача;
  • Тип процентної ставки (фіксована, чи ні), порядок її обчислення, в тому числі порядок її зміни, а також будь-які індекси, які застосовуються до основної процентної ставки.
  • Ефективну річну відсоткову ставку і орієнтовну загальну вартість кредиту на дату надання інформації.

Читайте інші новини на нашому сайті.