16 квітня всі православні українці святкуватимуть Великдень. Ціни на продукти перед святами зазвичай піднімаються, тому ми дізнавалися, яких «сюрпризів» всім нам чекати від ринків та магазинів.
На ринках подорожчає м'ясо на 5-20 гривень
Експерти з продовольства в цей раз розійшлися в своїх прогнозах щодо ціни на м'ясо перед Великоднем. На думку Ігоря Кишка, директора торгової асоціації України, вартість м'яса в торгових мережах не збільшиться з приходом Пасхи. Тому, українцям необхідно розраховувати на нинішні ціни перед святом.
Однак, на базарах і ринках ціни все одно збільшяться, зараз поки точно складно спрогнозувати точні ціни та масштаби.
Олександр Охріменко президент українського аналітичного центру, зазначив, що без подорожчання м'яса не обійдеться. Свинина перед Великоднем в залежності від її частини і якості подорожчає від п'яти до двадцяти гривень і буде коштувати на рівні 85-140 гривень за один кілограм. Зростання цін на курятину відбувається, в основному, в періоди підвищеного попиту, а перед Великоднем курятину купують не так часто. Тому, ціни на куряче м'ясо залишаться на тому ж рівні.
На сьогоднішній день в Україні ціни на курятину коливаються від 40 грн. до 75 грн., а на свинину - від 80 грн. до 120 грн.
Ціна на яловичину на сьогодні стабільна і перебуває в межах від 85 до 170 грн. за один кілограм. Цей вид м'яса досяг максимуму в своїй ціновій категорії та в разі чергового підвищення ціни, попит тільки впаде. Сало перед Великоднем подешевшає, а ціна на ковбасу залишиться на тому ж рівні.
Чи подорожчають яйця та борошно?
На думку Олексія Дорошенко, директора асоціації постачальників торговельних мереж України, зростання цін на борошно не передбачається найближчим часом. Ціна на неї в цей період стабільна.
Ціна на яйця залежить від попиту, тому українцям варто очікувати підвищення цін на цей продукт від 10% до 20%. Так, за один десяток яєць, які сьогодні можна купити за 14 грн., перед Великоднем доведеться заплатити близько 16-17 грн.
Що станеться з цінами на вино і овочі?
Саме з овочами на сьогоднішній день складається найсуперечливіша ситуація. На думку Олексія Дорошенко, їх ціна залежить від сезонності і не має ніякого відношення до свята. Так як зазвичай до кінця весни всі овочеві запаси на складах зменшуються, ціни трохи ростуть. Так, морква і картопля піднімуться до 10% в своїй ціні. Ціни на овочі з теплиць, навпаки будуть падати ближче до літа. Спочатку дешевшає цибуля, потім зазвичай редиска, помідори і огірки.
Ближче до Великодня вигідніше купувати огірки і помідори, ціни на які впадуть відповідно до 39 гривень і до 45 гривень за кілограм. А ось ціна на кагор підросте від 1 до 2 гривень і буде коштувати близько 67 грн. за одну пляшку.
«Каверзи» супермаркетів і магазинів
Формування цін перед святом часто має монопольні ознаки. Антимонопольний комітет України досліджує ринок і перевіряє цінову справедливість. Так, наприклад, супермаркети, зазвичай, заздалегідь трохи піднімають ціни, а за кілька днів до свята влаштовують так звані «акції» на найпопулярніші товари. Ціни з акціями виявляються все одно завищеними, тому покупці відчувають себе обдуреними.