Згідно з дослідженнями, українці отримують найнижчу пенсію в усій Європі. В результаті підвищення мінімальної заробітної плати уряд розраховує на додаткові кошти в Пенсійному Фонді, які допоможуть значно підвищити рівень пенсій українців.
Коли очікувати високих пенсій?
Міністр соціальної політики ще в минулому році представив проект по «осучасненню» пенсій. За підрахунками Андрія Реви пенсії українців зростуть більше ніж в два рази.
Для підвищення пенсій державі необхідно додатково виділити близько 40 млрд. гривень. На думку експертів, виділити такі кошти зараз досить складно.
За підрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень для істотного підвищення пенсій сума потрібна значно більша, приблизно 70 мільярдів грн. На сьогоднішній день дуже складно оцінити динаміку коштів, отриманих із заробітної плати і передбачити що буде з економікою.
Як відзначають в Пенсійному фонді України, гроші для «осучаснення» пенсій в 2017 році в бюджет не закладено. При формуванні бюджету враховуються діючі законодавчі норми. На даний час законодавчого рішення щодо підвищення рівня пенсій немає.
Для перерахунку пенсій планується отримати додаткові кошти за рахунок перевиконання бюджету Пенсійного фонду. За словами Павла Розенка, за підсумками першого місяця після підвищення мінімальної заробітної плати, Пенсійний фонд вдалося поповнити на 18% більше ніж було заплановано. Якщо така динаміка збережеться й надалі, можна буде приймати рішення щодо додаткового підвищення пенсій.
Свої запаси Пенсійний фонд України поповнює за рахунок внесків, які вираховуються з зарплати кожного українця (22%). У 2017 році передбачено надходження в бюджет 163.6 мільярдів гривень від ЄСВ, в 2016 році ця сума склала 107,1 мільярд. Але навіть незважаючи на збільшення надходження коштів до Пенсійного фонду, дефіцит ПФ в 2017 році очікується на рівні 141 млрд. грн.
Незважаючи на це, протягом цього року пенсіонерів очікує індексація пенсій. Перший етап запланований на травень, очікується підвищення пенсій з 1247 грн. до 1312, в грудні, під час другого етапу пенсії підвищать до 1373 грн.
Підвищення пенсійного віку
На думку експертів з пенсійного забезпечення, в разі підвищення пенсійного віку бюджет ПФ зможе зберегти близько мільярда гривень.
Павло Розенко вважає, що підвищення пенсійного віку зараз неможливо через невисоку тривалості життя українців. Як відзначають демографи, більшість українців не доживають до пенсії.
Пенсійний Фонд, Кабінет Міністрів і Верховна Рада не планують на даний час переглядати пенсійний вік.
Чи буде запущений накопичувальний фонд в Україні?
Як кажуть у Пенсійному Фонді, в 2017р. запустити накопичувальну систему не вдасться. Накопичувальний рівень зможе запрацювати лише після ліквідації солідарної системи.
Якщо таке рішення буде прийнято, для поповнення накопичувального рівня українцям доведеться віддавати додаткові податки. Так передбачається, що працюючим громадянам молодше 35р. необхідно буде платити додаткові 2% з кожної зарплати, а починаючи з 2022р. - 7%. Ці гроші будуть накопичуватися до досягнення пенсійного віку. Коли запустять накопичувальну систему українці зможуть отримувати дві пенсії. Однак, ніяких гарантій, що інфляція «з'їсть» гроші в накопичувальному фонді немає. Накопичувальний рівень пенсій успішно працює тільки в країнах з стабільною і розвиненою економікою.
Через кілька місяців Кабінет Міністрів України планує презентувати всім українцям новий проект пенсійної реформи. На сьогоднішній день відомо, що відсутній страховий стаж можна буде купити за 704 грн. за один місяць. Працюючі українці швидше за все будуть поставлені перед вибором: пенсія або робота.