Тим чи іншим чином, кожен житель Білої Церкви зустрічається із проблемами співіснування з тваринами. Вони нас спідкають на кожному кроці. Хтось зацікавлений у покращенні інфрасруктури для вигулу собак, хтось - у вирішенні проблем безпритульних собак, хтось у питанні запобігання нанесення шкоди здоров`ю людей тваринами, а у когось виникає питання - як нажитись на цих проблемах.
01 лютого за Круглим Столом в Білоцерківській міській раді відбулося засідання "круглого столу", де обговорювали план дій та стратегію поводження та регулювання чисельності тварин в нашому місті. Майже всі питання, які виводилися на обговорення, зводилися в кінцевому результаті до того, що головна проблема Білоцерківців - несвідомість громадян у поводженні з тваринами.
Багато хто небайдуже ставиться до безпритульних тварин.У спробі допомогти цуценятам чи кошенятам, люди самі цього не розуміючи, можуть нанести шкоду здоровью своїм же дітям та підвищити кількість бродячих тварин у місті. При цьому ситуація буде тільки погіршуватись.
Наприклад, у кожному дворі є люди, які постійно кормлять безпритульних котів та собак. Цим вони сприяють їх постійному скупченню біля під`їздів житлових будинків, у містах, де гуляють мами з дітьми, чим створюють сприятливі умови для розмноження. Потім, як результат, - лікування від паразитів, переляк дитини (в кращому випадку). На засідання у міську раду прийшла громадська активістка Анна Вукс зі своєю грудною дитиною на руках, вона виступала представником інтересів мам Білої Церкви щодо створення безпечних умов для дітей, пов`язаними з тваринами, до того, щоб власники тварин були відповідальні - одягали намордники на собак небезпечних порід та не вигулювали своїх улюбленців біля дитячих майданчиків. Невже так важко зробити криті пісочниці у кожному дворі? Чому це питання не розглядалось за круглим столом? І діти, і бродячі коти з собаками ходять в одну й ту саму пісочницю, але за іншими потребами, пісочниці з "сюрпризом" вже давно стали нормою у дворах Білої Церкви.
Беручи до себе додому собаку з вулиці, людина повинна дотримуватись правил закону про утримання домашніх тварин.
Невиконання цих правил веде за собою відповідальність за статтею 154 Кодексу України про адміністративні порушення. Але для їх виконання, людям потрібно надати належні умови. Тільки взаємна співпраця суспільства разом з міською владою дасть можливість рухатися в правильному напрямі по поліпшенню ситуації з безпритульними тваринами.
Питання у створенні умов для людей, щоб вони могли спокійно вигулювати своїх тварин.
До них відносяться:
- Облаштування зони у парку для вигулу собак. Площа зони для вигулу собак не повинна бути менше 30 відсотків від загальної площі парку або скверу.
- Фітнес-майданчик для дресирування собак (але не для профессійного). Він має бути доступний, простий і безкоштовний. Доречі, перший в Україні міні-ландшафтний парк для вигулу собак будується у Києві на Оболоні. Місце для вичісування шерсті собак там також передбачений.
- Створення інфраструктури для відповідальності прибирання за своїми домашніми тваринами. (на фото Куненко Дар`я, керівник проекту "Культура вигули тварин в містах України")
Важливим є не лише облаштування пакетів та смітників, але і пропагандувати свідомість людей. Наприклад, навпроти БРУМу колись поставили смітник для екскриментів собак. Через невеликий час від нього можна було побачити тільки залишки. Якщо людина сама не зробить крок на зустріч, то проблема чистих вулиць без екскрементів буде і надалі актуальна. Як кажуть, - "Весна покаже, хто, де клав."
- Місце для поховання тварин у нашому місті не існує. Закон говорить, що викидати трупи тварин на смітники та самовільно закопувати в землю не можна. Крематорій для тварин – ідеальний варіант.
Безпритульні тварини - проблеми і вирішення
В Білій Церкві дуже багато безпритульних собак, а найбільше - у тих районах, які знаходяться на в`їзді в місто та межують з селами, - це на Таращанській та Піонерській. Чому? - Тому що люди із сел вивозять потомство своїх нестеризованих тварин у місто. У цьому питанні особливо важлива свідомість громадян. Якщо ти взяв собаку до себе додому або у двір, - ти повинен подбати про те, щоб зареєструвати його, обов`язково провакцинувати від сказу, каструвати (якщо придбання тварини було не з ціллю розмноження в майбутньому). Звичайно, тих, хто дотримується цих правил небагато, а особливо це стосується власників собак часних будинків, коли тварина увесь час знаходиться на ланцюгу.
З цього випливає ще одне питання
- Обов`язкова ідентифікація собак.
- Чіпування. У чіп закладений індивідуальний номер, який закріплюється за собакою на все життя. Його не можливо загубити. У чіпі можна прочитати всю інформацію про вакцинування тварини. Якщо собака загубилася, то з даних по чіпу її легко буде повернути власнику.
- Жетони. Жетони чіпляються на спеціальну мотузку або на ошийник. Коштують вони дешевше, але не вирішують питання, якщо собака вирветься з нашийника та втече Як наслідок - вона може стати безпритульною.
- Обладнання для відлову бродячих собак.
Зараз використовують 3 методи відлову собак:
- Медикаментозний відлов (шприцем) – самий гуманний. На даний момент в Білій Церкві недостатня кількість шприців, щоб забезпечити якісну ефективність відлову.
- Механічний (петлею-удавкою)
- Відлов волонтерами вручну.
Тут треба звернутися до влади , щоб забезпечила матеріальною допомогою Білоцерківську державну лікарню ветеринарної медицини, яка займається відловом бродячих собак (треба закупити необхідну кількість шприців-менометів).
Але, - тільки сумісна співпраця влади та суспільства можуть вирішити ці проблеми.
Гуманна освіта, екологічна свідомість жителів міста - це те, що допоможе переосмислити суть проблеми безпритульних тварин. Люди повинні розуміти, що допомагати їм можна і треба. Але треба бачити грань між допомогою та шкодою.
Як допомогти, не нашкодив? - запитаєте ви.
Дуже просто! - Кормити собак за межами двору, в 300 метрах від житлових будинків, знаходити безпритульним тваринам домівку. Якщо є можливість, собаку можна віднести до місця тимчасового перебування собак по вул. Товарній, де тварину стерилізують та вакцинують проти сказу. Там і лікують, і доглядають волонтери. Всі лікувальні процедури , годівля, догляд та прибирання теж лежать на плечах волонтерів. Жодної копійки від влади ця організація не отримує, - все за власний кошт та за допомоги волонтерів.
Створення притулку для тварин - є необхідним кроком до рішення проблеми зменшення кількості безпритульних тварин у м. Білій Церкві. Він має бути збудований за рахунок інвесторів (грантів).
Команда порталу 04563.com.ua разом із представниками компанії «Белвет» , яка спеціалізується на оптовій продажі ветпрепаратами, відвідала це місце та передала коробку з профілактично-лікувальними засобами та кормом для тварин. Наталья Терещенко, куратор пункту тимчасової перетримки для хворих собак і тварин після стерилізаці зустріла нас та провела невеличку екскурсію.