Нервове напруження і стрес – вічні супутники робочого процесу. Однак, більшість з нас змушена боротись з напругою до кінця робочого дня, а іноді і тижня, щоб зустрітись з друзями, подивитись кіно або просто посидіти в інтернеті і розслабитись. Однак, вгамувати нервову напругу можна в будь-який момент. Як це зробити, розповідає психіатр Микита Гриценко.
Перше, що треба зробити нервовій людині – це нормалізувати сон. Недосипання викликає зростання рівня кортизолу – гормону стресу. Регулярне недосипання заштовхує людину у замкнене коло: чим менше спимо, тим більше нервове напруження, а чим більше напруження, тим важче заснути.
«Робіть що завгодно, але нормалізуйте сон» - твердить Гриценко. Якщо для цього слід відмовитись від підробіток, гаджетів та іншого – відмовляйтесь. Воно того варте.
По-друге, треба завжди мати запасний план. Джерелом стресу є страх. Сьогодні одним з головних страхів є страх залишитись без грошей. Через це будь-які невдачі на роботі заганяють людину в стрес. На такий випадок слід подбати про заощадження, які дозволять менше переживати про ситуативні негаразди.
Що стосується стресу, який застав вас просто на робочому місці, з ним також можна впоратись. Гриценко радить подумки порахувати до 10 і зробити глибокий вдох і повільний видох – і так 12 разів підряд. Так можна заспокоїти серцебиття, а організм отримає команду розслабитись.
Наступний етап у битві зі стресом – записи. Варто записувати все, що відбувається у вас в голові в даний момент. Між вами і сторінкою блокноту відбудеться своєрідний діалог – це буде сеанс експрес-психотерапії.
Ще один спосіб опанувати тривогу – переключитись на дрібні справи. Психіатр радить зайнятись тим, що приносить швидкий і видимий результат: помийте кружку, протріть клавіатуру, полийте квіти на підвіконні. Це дозволить переключити увагу з джерела стресу на нескладні завдання.
Зрештою, якщо все це не допомагає, Гриценко радить застосовувати фармакологічні засоби. Однак, до цього слід ставитись обережно, оскільки самолікування може нашкодити здоров’ю.