Біла Церква: парк Слави стоїть на людських кістках (фото)

Два мішки людських кісток передали управлінню ЖКГ після початку ремонтних робіт біля парку Слави. Техніка, задіяна на ремонті теплотраси, розрила поховання старовинного кладовища, яке знаходиться під парком. Після втручання істориків та священиків, роботи тимчасово припинено. Поруч з траншеєю і зараз валяються людські кістки, цегла розтрощених склепів та дошки старовинних гробів.

- Під час риття траншеї зачепили край кладовища, яке сформувалось тут у кінці 18 століття. Його територія сягала вул. Першотравневої. Тут ховали всіх католиків Білої Церкви, а також навколишніх сіл – половина Сквирського району, частина Роктинянського, тощо. Тут лежить багато місцевих. – розповідає історик Олексій Стародуб.

Олексій Стародуб оглядає цеглу з розтрощеного склепу

На цьому кладовищі стояли сімейні склепи, чимало з них мали художню цінність. До білоцерківського музею скульптури з кладовища не потрапили, частину вивезли до Києва, а доля решти невідома.

Саме ж кладовище опинилося під землею на початку 1950-х, коли радянська влада вирішила розбити на його місці парк культури та відпочинку. У брежневські часи на території парку збудували меморіал – так і з’явився парк Слави.

Стіна склепу у виритій траншеї

- Там, де перепоховували радянських та чехословацьких воїнів, проводили газ до вічного вогню, поховання перелопатили. А решту кладовища просто зарівняли» - розповідає Стародуб.

Треба було заздалегідь попредити і громаду, і запросити археологів. Людські рештки треба перепоховати, а склепи мають оглядати історики на предмет історичних знахідок. На такий випадок слід створити мапу старих кладовищ на території міста. Але істориків у нас ніколи не попереджають. Комунальники та газовики до нас не дослухаються – сьогодні вони копають тут, завтра там.

Людські рештки та уламки труни, викопані бульдозером

На даний момент ремонтні роботи тимчасово припинено. Як ситуація буде розвиватись далі, слідкуйте за нашими публікаціями.