Хто зірвав запуск електронного декларування доходів?

Сьогодні в Україні мала запрацювати система електронного декларування доходів чиновників та посадовців. Докладніше про те, хто і як має декларувати своє майно, читайте у нашому попередньому матеріалі

Система електронного декларування доходів - одна з умов отримання Україною 3 млрд доларів допомоги від МВФ та 1,2 млрд євро допомоги від Європейського союзу. Крім того, це одна з вимог ЄС перед наданням Україні безвізового режиму.

"Всі мають вигорнути свої кишені перед суспільством з 15 серпня - іншої дати я не розглядаю і навіть чути не хочу про перенесення!" - заявив президент Петро Порошенко незадовго до запуску системи. Опівночі у понеділок її і справді запустили - однак, лише в тестовому режимі. Відтак декларації, подані через цю систему, не мають юридичної сили. Про це розповів Юрій Новіков, директор фірми "Міранда", що розробляла програмне забезпечення.

Як повідомила голова Національного агентства запобігання корупції Наталія Корчак, система ще мусить отримати сертифікацію. На думку активістів, це дає змогу чиновникам певний час, аби зареєструвати в системі неправдиві декларації. Через відсутність сертифікації, юридичної сили ці декларації не матимуть, а підстав вимагати повторного декларування не дає закон.

Нагадаємо, за законом близько 50 тисяч чиновників та високопосадовців мають подати електронні декларації протягом 60 днів, починаючи від 15 серпня. Скільки часу система електронного декларування працюватиме без сертифікації, поки що не відомо.

Активісти Transparency International вже звинуватили президента у недотриманні слова. Втім, як виявили журналісти, не вклалася у поставлені терміни Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації, яка розробляла систему декларування. Питання в тому, хто нестиме відповідальність за затримку і скільки чиновників встигнуть цим скористатись.