Проблема безпритульних собак у Білій Церкві стоїть дуже гостро і потерпають від неї всі. Місцеві мешканці змушені жити поруч зі зграями собак, наражаючись на небезпеку бути покусаними. Не менше страждають і самі собаки, які попадають під колеса машин або стають жертвами догхантерів. Над розв’язанням цієї проблеми працюють і місцеві волонтери, і міська ветеринарна служба, однак ситуація не покращується. Що треба зробити для порятунку людей і собак, розбиралось видання 04563.com.ua.
Страждають всі
Скільки у Білій Церкві безпритульних тварин, не знає ніхто – підрахувати їхню кількість просто не можливо. Домашні собаки, що втекли від господарів, складають незначну частину поголів’я. Перважно вуличні зграї поповнюються за рахунок природнього приросту, а також через те, що господарі вивозять новонароджених цуценят у місто і залишають, сподіваючись на добрих людей. Однак, в більшості випадків, цуценята виростають і пристають до зграй, які «обживають» спальні райони міста. Результат печальний: лише за минулий рік у місті зареєстровано 283 випадки покусів людей безпритульними тваринами, не рахуючи обгавканих і наляканих.
Інша сторона медалі – людська жорстокість до тварин. За даними зоозахисників, безпритульних собак у Білій Церкві труять регулярно. В такий антигуманний спосіб деякі люди намагаються самотужки розв’язати проблему безпритульних тварин. Втім, існують і «ідейні» любителі знущання над тваринами – так звані догхантери. Крім того, безпритульна тварина може випадково потрапити під колеса авто чи велосипеда чи просто загинути від холоду і голоду взимку.
Спроби допомогти
В радянські часи широко практикувався відстріл бездомних собак. Від цього антигуманного методу давно відмовились на користь стерилізації, яка дозволяє скорочувати поголів’я тварин природнім чином. У Білій Церкві цією справою вже понад рік займається спеціалізована бригада, створена на базі міської державної лікарні ветеринарної медицини. Двоє працівників бригади відловлюють агресивних тварин, після чого їх стерилізують. За даними Управління житлово-комунального господарства, станом на 1 серпня 2016-го було відловлено 273 собаки, з яких стерилізовано 269. Однак, усунути проблему поки що не вдається – безпритульні собаки плодяться швидше, ніж їх встигають стерилізувати.
Свою боротьбу ведуть і місцеві волонтери. Наприклад, зоозахисна організація «Чотири лапи» займається лікуванням безпритульних тварин, що потрапили у біду – наприклад, під колеса автомобілів. Також волонтери активно шукають господарів для бездомних собак та котів. Крім того, зоозахисники утримують пункт тимчасового утримання, в якому можуть розміститись більше півсотні бездомних тварин. Місцезнаходження притулку волонтери тримають в секреті – побоюються догхантерів. Свою діяльність зоозахисники ведуть на пожертви небайдужих людей. Нещодавно у Білій Церкві пройшов благодійний розпродаж, на якому збирали пожертви для допомоги безпритульним тваринам.
Системне рішення
До розв’язання пробеми безпритульних тварин потрібен системний підхід – наголошує Наталія Терещенко, активіст зоозахисної організації «Чотири лапи». По-перше, слід стерилізувати не лише безпритульних собак, але і домашніх – всіх, яких господарі не планують використовувати для розведення. Лише так можна поставити під контроль чисельність собак і місті. Причому стерилізація має бути безкоштовною, аби мотивувати господарів (особливо незаможних) – наголошує Наталія Терещенко.
Другим кроком має бути створення міського Центру допомоги безпритульним тваринам, який підтримуватимуть і волонтери, і місцева влада. На думку Наталії Терещенко, там має постійно чергувати ветеринар, який надаватиме екстрену допомогу тваринам. Але головне – добитись створення притулку для безпритульних тварин, який дозволить забрати з вулиць Білої Церкви агресивних собак. А ось тут у волонтерів дуже багато питань до місцевої влади.
Коли з’явиться притулок?
Створити притулок для бездомних тварин місцева влада обіцяє давно. У травні 2016-го на сайті БМР з’явилось повідомлення про те, що проект притулку було створено ще у 2015-му і зараз цим питанням займається відділ капітального будівництва. Але волонтери оцінюють роботу влади скептично. «Сьогодні не зроблено нічого – ні проекту, нічого. Одні обіцянки» – скаржиться Наталія.
Минулого року у бюджет на 2016-й рік навіть заклали кошти на створення притулку. «Спочатку обіцяли виділити мільйон гривень, тепер залишилось 600 тисяч» - розповідає Наталія Терещенко. За її словами, на початку червня від цих коштів хотіли забрати ще 200 тисяч, але ці кошти вдалось відстояти. Втім, до створення притулку ще далеко. Сьогодні у бюджеті Білої Церкви на 2016-й рік відповідна стаття взагалі відсутня. 399 тис грн закладено лише на відлов та стерилізацію тварин, а також на прибирання трупів, поховання та евтаназію хворих.
Що робити?
Що зараз робити людям, які стикаються з проблемою безпритульних собак? «Іти до Дикого і вимагати створити притулок» - сміється Наталія. За словами волонера, саморобні притулки, які ентузіасти створюють поблизу житлових будинків – не вихід. Тримати собаку на ланцюгу не гуманно. Втім, це краще, ніж якщо вона попаде під машину чи когось вкусить. Небайдужих людей закликають приєднуватись до волонтерства. Також потрібно вести роз’яснювальну роботу з населенням – нерідко люди самі провокують агресію тварин, наражаючи на небезпеку і себе, і їх.
Якщо є потреба захистити себе від агресивних собак, слід подати відповідну заявку в УЖКГ або оформити її в електронному вигляді через сайт управління. Після цього із заявником зв’яжуться працівники спеціалізованої бригади і, уточнивши обставини, зроблять виїзд. Однак, все це – лише проміжні кроки. Системно розв’язати проблеми безпритульних тварин у Білій Церкві можливо лише спільними зусиллями місцевої влади, волонтерів та небайдужих містян.