Чому українці не поспішають створювати ОСББ?

До 1 липня мешканці багатоквартирних будинків повинні створили ОСББ. Якщо не встигнуть, комунальну управляючу компанію призначатиме міська рада. Ну а ЖЕКи, за новим законом, будуть ліквідовані.

Однак, створювати ОСББ білоцерківці не поспішають. Одні побоюються збільшення видатків на утримання будинків, інші шукають підводні камені у законодавстві. Але схоже, що головна проблема – все ж таки психологічна.

Чимало білоцерківських під’їздів знаходяться у жахливому стані. Обдерті помальовані стіни, брудні ліфти і купи сміття на підлозі. Але причина зовсім не у поганих двірниках, а в самих мешканцях.

Для багатьох приватний простір починається лише за дверима власної квартири. За цей простір ми готові нести відповідальність і вкладати кошти у його благоустрій. Проте місця спільного користування в межах будинку сприймаються, як державні, а фактично – нічийні.

В епоху ЖЕКів за ліфти, під’зди та комунікації будинку відповідала держава. Не секрет, що справлялася вона не дуже добре – в багатьох будинках вже давно назрів (і перезрів) капітальний ремонт. Але в сучасній економічній ситуації годі сподіватись, що система ЖЕКів (ще радянська!) стане більш ефективною і знов зможе виконувати свої функції на належному рівні.  

Очевидний вихід з ситуації – створити ОСББ і взяти ситуацію в свої руки. Рано чи пізно цим доведеться зайнятися: ні труби, ні дахи, ні електропроводка самі себе не відремонтують. Але для цього слід зробити головне – вийти із зони психологічного комфорту. І це, здається, найскладніше.

Вочевидь, українцям потрібен час, аби звикнути до думки, що вони самі повинні керувати своїм побутом. На жаль, в сучасній економічній ситуації часу на розкачку нам ніхто не дасть. Тому багатьом з нас доведеться пережити стресовий період, пов’язаний з переходом до самостійного господарювання.

Втім, хіба не більший стрес – роками жити в бруді і безладі, проклинаючи комунальників?

На фото – один з під’їздів у Четвертому мікрорайоні