На Білоцерківщині впав метеорит!

               Падіння метеориту неподалік від Білої Церкви - це не першоквітнева історія!.. Звичайно, першого квітня – це саме такий час, коли можна поговорити про щось дивне. Можливо, навіть фантасмагоричне… Але ж метеорит був! Справжнісенький!

               …Вчені назвали 10-кілограмову каменюку, що з усієї космічної сили впала в селі Блощинці, - науковою мовою «кам’яний хондрит, звичайний». Або, за традицією – від назви найбільшого населенного пункту (що мав на той момент поштову адресу) – тобто назва метеориту – «Біла Церква»!

              Але ж чи хтось чув про те, що тут десь неподалік впав метеорит? Не чутно було про жертви та руйнування від його падіння… Якщо він дійсно був, хіба ж можна не помітити такий важкий камінь, що летить зі скаженою швидкістю – на нас прямо з неба?!..

               ...А ось тепер трохи посунемо завісу інтриги. Метеорит, дійсно, тут падав, але ж це було… майже три століття тому – у січні 1796 року. У селі Блощинці, Білоцерківського округу. Там знаходився маєток колишнього коронного гетьмана, а тоді вже російського генерала Францишка-Ксаверія Браницького.

                Ось як описував момент падіння метеориту «Біла Церква» Лаврентій Похилевич у праці «Сказания о населенных местностях Киевской губернии…» (Київ, 1864 р.), при цьому він спирався на розповідь поміщика та краєзнавця Едварда-Леопольда Руліковського: «В селе Блощинцах в день нового 1796 года упал с облаков с большим шумом аэролит. Приказчик, находившийся на току владельческом, тотчас прибежал на место упавшего из воздуха камня, вблизи токовых ворот на выгоне; камень вбился на 6 вершков в мерзлую землю, своим теплом разморозил землю вокруг себя, а когда был вынут, то сохранял еще теплоту».

                Знаєте, не менш цікавий і загадковий - подальший сюжет з історії цього метеориту. І про нього просто і захоплююче розповів історик Євген Чернецький: «В літературі відсутні відомості про того, хто першим знайшов метеорит. Але, скоріш за все, методом історичних співставлень – це був економ, католик Вінцентій Тренчинський (він на той момент служив економом в Блощинцях). Метеорит, звичайно, перенесли в садибу Браницьких... Потім, певно, Ксаверій Браницький передав у Віленську медичну академію на дослідження, в музеї якої він зберігався ще в середині 19 століття. Зараз його фрагмент (майже у 2 кг) знаходиться в Музеї геології Національної Академії наук».

                Де ж знаходиться решта метеориту? Як відомо у Браницьких був музей старожитностей, отже, певно, інший шматок посланця небес спокійно пролежав у маєтку Браницьких – до тих пір, як вони у 1918 році швидко поїхали за кордон. І, звичайно, вряд чи вони брали із собою важку каменюку! А ті, хто грабував маєток, вряд чи зацікавився незрозумілим камінцем у музеї…

               Отже, можна схилитися до думки, що цей шмат залишається на території колишніх земель Браницьких… і зараз! Просто за справжній метеорит якусь брудну каменюку не сприймають. Пройшло багато часу. Зруйнувалися будинки, прошарками землі засипало ознаки культури, скалки якої і зараз час від часу знаходять уважні відвідувачі дендропарку «Олександрія».

               Отже, білоцерківці, вперед, на пошуки метеориту?

               …А ось жарт це чи ні – вирішувати вам, друзі!

хондрит2